Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն հայտարարել է, որ հոկտեմբերի 1-ից միջազգային առեւտրում վճարումներ կատարելու համար շրջանառության մեջ կմտնի El Petro ազգային կրիպտոարժույթը, հայտնում է El Nacional-ը:
«Սա Վենեսուելայի նավթային կրիպտոարժույթն է»,- շեշտել է Մադուրոն:
Սեփական կրիպտոարժույթ թողարկելու մասին Մադուրոն հայտարարել էր դեռեւս 2017 թվականի վերջին: Արդեն հունվարին նա կարգադրել էր 100 մլն թոքենի թողարկման մասին, իսկ փետրվարի 20-ից սկսվել է դրանց պաշտոնական վաճառքը: Առաջին օրը վաճառքի ծավալը կազմել է 735 մլն դոլար: El Petro-ն աշխարհում միակ կրիպտոարժույթն է, որն ապահովված է նյութական ակտիվներով: Նրա արժեքը հավասար է մեկ բարել նավթի գնին: Մարտի վերջին El Petro-ն սկսել է իր առաջնային տեղաբաշխումը (ICO):
Տեղական կրիպտոարժույթին աջակցելու համար Մադուրոն փետրվարի վերջին PDVSA նավթային ընկերությանը, Petroquimica de Venezuela (Pequiven) նավթաքիմիական եւ CVG (զբաղվում է օգտակար հանածոների արդյունահանմամբ) կորպորացիաներին հրամայել է գործարքների մի մասն իրականացնել El Petro-ի օգտագործմամբ:
Վենեսուելան վերջին տարիներին ապրում է սուր սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամ: Միայն 2017 թվականի հունվարին երկրում ինֆլյացիան անցել է 4000 տոկոսից, փետրվարին այս ցուցանիշը 6000 տոկոս է եղել, իսկ օգոստոսին, ֆինանսների հարցերով խորհրդարանական կոմիտեի գնահատմամբ, տարեկան կտրվածքով անցել է 2000000 տոկոսից:

Президент Венесуэлы Николас Мадуро объявил о том, что с 1 октября национальная криптовалюта El Petro будет введена в оборот для совершения платежей в международной торговле, сообщает РБК   со ссылкой на  El Nacional.
«Это нефтяная криптовалюта Боливарианской Республики Венесуэла», — подчеркнул он.
О запуске собственной криптовалюты Мадуро объявил еще в конце 2017 года. Уже в январе лидер республики распорядился о выпуске 100 млн токенов, а с 20 февраля началась официальная их продажа. За первый день объем продаж составил $735 млн. El Petro стала единственной в мире криптовалютой, которая обеспечена материальными активами. Ее стоимость равна цене одного барреля нефти. В конце марта El Petro начала свое первичное размещение (ICO).
Для поддержки местной криптовалюты Мадуро в конце февраля приказал нефтяной компании PDVSA, нефтехимической Petroquimica de Venezuela (Pequiven) и корпорации CVG, которая занимается добычей полезных ископаемых, осуществлять часть сделок с использованием El Petro.
В последние годы Венесуэла переживает острый социально-экономический кризис. Только с января 2017 года по январь 2018 года инфляция в стране превысила 4000%, в феврале ее показатель пробил 6000%, а в августе, по оценкам парламентского комитета по финансам, в годовом исчислении она превысила 2000000%.