Եթե նման տրամադրության ներքո կազմակերպենք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, կունենանք միանձնյա, միահեծան պառլամենտ, որտեղ չի կարող ընդդիմություն ձեւավորվել։ Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 28–ին, NEWS.am–ին ասաց ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը։
«Մեր քաղաքական ուժի կարծիքն է, որ պետք է հնարավորություն տրվի Ընտրական օրենսգրքի լիարժեք փոփոխությունների, հետո տրվի ժամանակ, որ քաղաքական ուժերը նախապատրաստվեն, հետո հնարավորություն տրվի վարչապետին աշխատել, որպեսզի տրվի գնահատական»,–ասաց ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարը։
Հարցին՝ ՀՀԿ–ի համար ընդունելի է Կառավարության ծրագրով նախատեսված 1 տարի՞ն, թե մտադիր են մինչեւ 2022 թվականը պահպանել գործող խորհրդարանը, Վահրամ Բաղդասարյանը պատասխանեց. «Այն բնականոն աշխատանքը, որն այսօր Խորհրդարանը տանում է, որեւէ խոչընդոտ չկա եւ մենք պետք է աշխատենք նույն ձեւով, ինչպես աշխատում ենք։ Բացի մի քանի կետերից՝ արտաքին քաղաքականության եւ տնտեսության հարցերում, մենք կարող ենք ունենալ տարաձայնություններ խորհրդարանու, բայց ճիշտ չէ տարբեր քաղաքական ուժերի նպատակահարմարությունից ելնելով անցկացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, որը պետք է լուծի 5 տարվա ճակատագիր»։
Դիտարկմանը, որ ՔՊ–ն չի բացառում հանրային ճնշումների կիրառումը, Վահրամ Բաղդասարյանը պատասխանեց. «Եթե պետք է գնանք ճնշումներով Պառլամենտ ստեղծելու, ճնշումներով երկիր զարգացնելու ճանապարհով, դա հակասում է հանդուրժողականության կոչերին։ Պառլամենտում պատգամավորի վրա ճնշումով հարց լուծելը հետքայլ է եւ ժողովրդավարության նշույլ չկա»։
Վարչապետի հայտարարությունը քաղաքական ուժերին  բանակցությունների հրավիրելու՝ արտահերթ ընտրությունները ավելի շուտ անկացնելու օրակարգով, ՀՀԿ–ն բնական է ընդունել. «Բանակցություններից չենք խուսափում, քաղաքական ուժերը նրա համար են, որ նստենք, բանակցենք»։
Անդրադառնալով ԲՀԿ–ին եւ «Լույս»–ին՝ ՀՀԿ–ի հետ գործակցելու համար մեղադրանքներին, Վահրամ Բաղդասարյանն ասաց, որ իրենց իշխանության ղեկին եղած ժամանակ ցանկացած քաղաքական ուժի հետ համագործակցել են, բայց Երեւանի ավագանու ընտրությունների ընթացքում՝ ոչ ։

Если провести внеочередные парламентские выборы в Армении при сохранении нынешних настроений, то мы получим единоличный, единовластный парламент, в котором не может быть сформирована оппозиция. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сообщил руководитель фракции Республиканской партии Армении в Национальном собрании Ваграм Багдасарян.
«Мнение нашей политической силы – надо дать возможность полноценно изменить Избирательный кодекс, затем дать время, чтобы политические силы подготовились, дать возможность премьер-министру работать, чтобы была дана оценка», - сказал он.
На вопрос о том, приемлем ли для РПА срок в 1 год, предусмотренный программой правительства, или они намерены сохранить действующий парламент до 2022 года, Ваграм Багдасарян ответил: «Мы не видим каких-либо препятствий для нормальной работы парламента, и мы будет продолжать работать в том же духе. Мы можем иметь разногласия в парламенте, но неправильно, исходя из намерений некоторых политических сил, проводить внеочередные парламентские выборы, которые будут решать судьбу следующих пяти лет».
На замечание о том, что «Гражданский договор» не исключает общественное давление, Ваграм Багдасарян отметил, что если мы пойдем по пути формирования парламента под давлением, развития страны под давлением, то это противоречит призывам о толерантности. «Решение вопросов путем давления на депутатов – это шаг назад, здесь нет и намека на демократию», - сказал он.
Заявление премьер-министра о переговорах с политическими силами для проведения внеочередных выборов в парламент в сжатые сроки в РПА восприняли нормально. «Мы не избегаем переговоров, политические силы для этого и существуют, чтобы вести переговоры», - сказал он.
Что касается обвинений в адрес партий «Процветающая Армения» и «Луйс» по поводу того, что они сотрудничают с РПА, Багдасарян отметил, что, будучи у власти, РПА сотрудничала с любой политической силой, но в ходе выборов в Совет старейшин никакого сотрудничества не было.