Թուրքական «Անադոլու» պետական լրատվական գործակալությունն անդրադարձել է ժամանակին Սուրբ Հակոբ եկեղեցին եղած, իսկ ներկայում մզկիթի վերածված Ադանայի (պատմական Դաշտային Կիլիկիայում) Յաղ (Յուղի) կամ Ուլու մզկիթի պատմությանը: Այդ մասին հաղորդում է Akunq.net-ը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ` ներկայիս Թուրքիայի Հանրապետության Չոքուրովա նահանգի Սեյհան շրջանի գավառապետ Հասան Հյուսեին Գյուլլերը, «Անադոլու» գործակալության թղթակցի հետ զրույցում շեշտելով, որ սույն մզկիթը նախկինում եղել է Սուրբ Հակոբ հայկական եկեղեցին, հայտնել է նաև, որ այն մզկիթի է վերածվել 1501 թ., տվյալ ժամանակաշրջանի իշխանությունների հրամանով, և դրանից 27 տարի անց կառուցվել է արեւմտյան կողմի մինարեն:
Նույն գործակալության թղթակցին հարցազրույց է տվել նաև այդ մզկիթի իմամ Էնես Էսերը, ով իր հերթին հաղորդել է, թե տվյալ վայրը եղել է մահմեդական հոգևոր կենտրոն, եւ որ մզկիթի հավելյալ տարածքը կառուցվել է 57 տարի հետո:
Էսերը նաև հայտնել է, որ եկեղեցու հատվածում 2003 թ. կատարված պեղումների արդյունքում հայտնաբերվել են գետնուղի և ջրհորներ, ու հավելել. «Երբ եկեղեցուն կից մզկիթի համար նախատեսված շինություններ են կառուցվել, բացվել են նաև մեդրեսեներ (իսլամական ուսումնականհաստատություն-Ակունքի խմբ.): Կառույցը և բակն ընդարձակ են: Այս վայրն առավելապես օգտագործվել է որպես հոգևոր կենտրոն: Ըստ էության, այն կարող ենք համարել նաև փոքր համալսարան»:

Турецкое издание  Anadolu рассказало историю армянской церкви Св. Акопа в Адане (Равнинная Килликия), которая была превращена в мечеть Ях (Юхи), или Улу, пишет Akunq.net.
По словам источника, глава района Сейхан провинции Чукурова Хасан Хусейн Гюлер сообщил агентству Anadolu, что мечеть  раньше была армянской церковью Св. Акопа и что она была преобразована в мечеть в 1501 году, по распоряжению властей, а спустя 27 лет был построен ее западный минарет.
Имам мечети Энес Эсер заявил, что это место было мусульманским духовным центром, и что дополнительная часть мечети была построена 57 лет спустя.
Эсер добавил, что на территории церкви в результате раскопок были обнаружены подкопы и колодцы.
«Когда рядом с церковью была построена мечеть, одновременно были основаны медресе (исламские учебное заведение). Территория очень просторна. Это место в основном использовалось, как духовный центр. По сути, его можно рассматривать как небольшой университет», - заключил он.