ՀՀԿ խորհրդի նիստում երկու կարեւոր հարց է քննարկվում, մեկը ԱԺ ընտրություններին մասնակցության հարցը, մյուսը ներքաղաքական իրավիճակին վերաբերող հարց։ Այս մասին քիչ առաջ ՀՀԿ կենտրոնական գրասենյակում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Էդուարդ Շարմազանովը։
Նա նշեց, որ ՀՀԿ խորհրդի նիստից անմիջապես հետո ճեպազրույց կտա կուսակցության ներկայացուցիչ, պաշտպանության նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանը։
Շարմազանովը նաեւ ընդգծեց, որ այսօր ՀՀԿ համամասնական ցուցակը չի հրապարակվի, դա կարվի առաջիկա մի քանի օրերին։ Վերջնաժամկետը նոյեմբերի 14-ն է։
Շարմազանովը խոսեց նաեւ ընտրություններին մասնակցելու վերաբերյալ իր դիրքորոշան մասին՝ հայտարարելով, որ ինքն առաջին մարդկանցից է եղել, ով կողմ է եղել ընտրություններին կուսակցության մասնակցելուն։
«Ես ոչ միայն կողմ եմ, ես ջատագովն եմ եղել ի սկզբանե, որ, անկախ նրանից՝ դեկտեմբերը ձեռնտու է, ձեռնտու չէ, ափալ-թափալ է, թե ափալ-թափալ չէ՝ կուսակցությունը պարտավոր է մասնակցել ընտրություններին, եթե այն քաղաքական ուժ է: Իսկ մեր կուսակցությունն այն կուսակցությունն է, որը Հայաստանի անկախության ակունքներում կանգնած քաղաքական ուժ է: Մենք տեսնում ենք այն մարտահրավերները, որ կան, եւ ունենք եւ՛ ասելիք, եւ՛ անելիք»,- հայտարարեց նա:
Նշենք, ՀՀԿ խորհրդի նիստը վարում է կուսակցության նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նիստի օրակարգում առաջիկա խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների հետ կապված հարցերն են, այդ թվում ընտրություններին մասնակցել-չմասնակցելու, իսկ մասնակցելու դեպքում նաեւ համամասնական ցուցակի հարցը։

At the session of the RPA Council two important issues have been discussed, RPA spokesman Eduard Sharmazanov told reporters on Sunday.
According to him, the MPs discussed the participation in the snap parliamentary elections, the internal political situation.
Immediately after the sitting of the RPA Council, a representative of the party, former Defense Minister Vigen Sargsyan will give a briefing, Sharmazanov added.
Sharmazanov also noted that today the RPA proportional list will not be published, as it will be done in the next few days. The deadline is November 14.
The spokesman also underlined his position on the elections, saying he was one of the first people to support the party's participation in the elections.
As reported earlier, the Republican Party of Armenia (RPA) held a meeting on Sunday, chaired by party leader Serzh Sargsyan.
The members were expected to discuss the upcoming elections, whether they are going to participate in the elections or not, as well as possible proportional list.