Պակիստանում աստծուն անարգելու համար մահվան դատապարտված կաթոլիկ Ասյա Բիբին, ով ավելի ուշ արդարացվել էր երկրի Գերագույն դատարանի կողմից, ուզում է լքել երկիրը եւ Գերմանիա մեկնել՝ տեղեկացնում է Bild am Sonntag-ը։
Գերմանիայի իշխանություններն, ամենայն հավանականությամբ, պատրաստ են Բիբիին ընտանիքով ընդունել, եթե որոշակի պայմաններ կատարվեն։
51-ամյա Ասյա Բիբին, ով 5 երեխաների մայր է, մահվան դատավճռի իրականացմանը սպասում էր 2010-ից, երբ նրան մեղավոր ճանաչեցին Մուհամմեդ մարգարեին վիրավորելու մեջ։ 2009թ․ Բիբին դաշտում աշխատել է մահմեդական կանանց հետ։ Նրան խնդրել են ջուր բերել, սակայն կանայք դժգոհել են, թե իրենք չեն կարող խմել քրիստոնյա կնոջ բերած ջուրը, քանի որ կուժին նրա հպումից ջուրը կարող է կեղտոտվել։ Մի քանի օրից նրանք գնացել են տեղի մոլլայի մոտ եւ Բիբիին մեղադրել աստծուն անարգելու մեջ։
Հոկտեմբերի վերջին Պակիստանի գերագույն դատարանը բոլորի համար անսպասելի արդարացրեց Ասյա Բիբիին, ինչին հետեւեցին իսլամիստների զանգվածային բողոքները։ Ամուսինը հայտարարեց, որ անհանգստանում է, քանի որ կնոջ կյանքին վտանգ է սպառնում, եւ ԱՄՆ-ում, Մեծ Բրիտանիայում կամ Կանադայում ապաստան խնդրեց։ Սակայն գերագույն դատարանը, որ արդարացրել էր կնոջը, թույլ չտվեց, որ նա երկրից հեռանա։

Католичка Асия Биби, приговоренная в Пакистане к смертной казни по обвинению в богохульстве и позже оправданная Верховным судом, хотела бы покинуть страну и уехать в ФРГ, передает «Немецкая волна»  со ссылкой на немецкий еженедельник. Bild am Sonntag.
«Моя подзащитная была бы счастлива, если бы могла со своей семьей выехать в Германию», - заявил адвокат Саиф уль-Малук в интервью еженедельнику.
Власти Германии, по всей видимости, готовы принять Биби с семьей, если будут соблюдены определенные условия.
«Мы находимся в диалоге с пакистанским правительством и нашими партнерами. На первом месте для нас стоит защита Асии Биби и ее семьи», - заявил изданию собеседник в МИД ФРГ. По этим данным, Биби согласны принять несколько европейских стран, если она сможет покинуть Пакистан.
51-летняя мать пятерых детей Асия Биби ожидала исполнения смертного приговора с 2010 года, когда ее признали виновной в оскорблении пророка Мухаммеда. В июне 2009 года Биби работала в поле вместе с мусульманками. Ее попросили принести воды, но некоторые мусульманки стали протестовать, утверждая, что от прикосновения христианки к кувшину вода может стать нечистой. Через несколько дней они пожаловались на Биби местному мулле и обвинили ее в богохульстве.
В конце октября Верховный суд Пакистана неожиданно для многих оправдал Асию Биби, после чего в стране вспыхнули массовые протесты исламистов. Муж Биби признался, что опасается за безопасность супруги, и попросил для семьи убежища в США, Великобритании или Канаде. Вынеся оправдательный приговор, Верховный суд запретил женщине покидать Пакистан.