Հինգշաբթի երեկոյան Բելգիայի Նիվել քաղաքի մոտակայքում 400 հոգու մասնակցությամբ նավթամշակող գործարանի տարածքում, որը մի քանի օր շարունակ արգելափակում է դիզելային վառելիքի գների բարձրացման դեմ «դեղին բաճկոնների» շարժումը,  անկարգություններ են տեղի ունեցել, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»՝ հղում անելով RTBF հեռուստաալիքին:
«Ամենաթեժ պահին մոտ 400 մասնակից կար: 120 ոստիկան էր ուղարկվել...եւ չնայած դա դեռ վերջնական արդյունքը չէ, գործողության ավարտի ժամանակ 30 մարդ ձերբակալվել է, մի քանի ավտոմեքենաներ, հեռախոսներ կալանավորվել: Տեսնենք, թե ում հետ գործ ունենք, որքան են ռեցիդիվիստները, հայտնի են արդյոք այդ մարդիկ: Հիմա դեռ 5-ն են պարզվել, որոնք հայտնի են իրավապահներին», - լրագրողներին ասել է Էնոյի նահանգապետ Տոմմի Լեքլերքը:
Հեռուստատեսության տվյալներով, իրադարձություններին մասնակցում էին շատ ավելի քիչ «դեղին բաճկոններ», սակայն շատերը թաքցնում էին իրենց դեմքը, ովքեր միացել էին ցուցարարներին, հատկապես ոստիկանների հետ բախումների եւ անկարգությունների համար:
Նրանց դեմ քարեր, մետաղյա ձողեր եւ պայթուցիկ նյութերով շշեր են նետվել: Ծայրահեղականները լավ պատրաստված էին եւ կարողացել են անգամ լազերի օգնությամբ ստիպել ոստիկանության ուղղաթիռին հեռանալ:
RTBF-ը նշում է, որ հարձակման հետեւանքով իրենց օպերատորը վիրավորվել է, իսկ հեռուստաալիքի մեքենան քարերից վնասվել:
Ֆրանսիայից Բելգիա տարածված հզոր բողոքի շարժումը ուղղված է վառելիքի, հատկապես դիզելային վառելիքի գնի բարձրացման դեմ: Գործողությունների ընթացքում մասնակիցները դեղին լույսն անդրադարձնող բաճկոններ են հագնում:

Беспорядки при участии 400 человек произошли в ночь на четверг близ бельгийского города Нивель в районе нефтеперерабатывающего завода, который несколько дней блокирует движение «желтых жилетов», выступающих против повышения цен на дизтопливо, сообщает «Интерфакс»  со ссылкой на телеканал RTBF.
«В самый горячий момент насчитывалось около 400 участников. Было направлено 120 полицейских... и, хотя это еще не окончательный результат, по завершении операции - около 30 задержанных, несколько арестованных автомобилей, мобильные телефоны. Посмотрим, с кем имеем дело, какова доля рецидивистов, известны ли уже эти люди. Пока определены пятеро, которых знают службы правопорядка», - сказал журналистам губернатор провинции Эно Томми Леклерк.
По данным канала, в событиях принимало участие гораздо меньше «желтых жилетов» как таковых, но много людей, скрывавших свои лица, которые примкнули к манифестантам специально для проведения беспорядков и столкновений с полицией. В ход против нее шли камни, железные прутья и бутылки с зажигательной смесью. Экстремисты были хорошо организованы и даже смогли с помощью лазеров заставить улететь вертолет жандармерии.
Утром в четверг автомагистраль E19, связывающая Монс с Брюсселем, была закрыта в обоих направлениях. Из-за акции «желтых жилетов» на дороге оставались заблокированными около 250 грузовиков. В Эно на уровне провинции был развернут чрезвычайный план, подтвердил СМИ министр внутренних дел Бельгии Ян Ямбон.
RTBF отмечает, что в результате нападения погромщиков его телеоператор был ранен, а автомобиль телеканала был разбит камнями.
Перекинувшееся из Франции на Бельгию мощное движение протеста направлено против повышения цен на горючее, особенно на дизельное топливо. Его участники во время акций надевают желтые светоотражающие жилеты.