Երեւանում ընթացող ՍԾՏՀ ԽՎ Գլխավոր վեհաժողովի 52-րդ նիստում միանգամից 4 պատվիրակություններ հրաժարվեցին կազմակերպության հոբելյանական մեդալները ստանալուց:
Ողջույնի խոսքից հետո ՀՀ ԱԺ խոսնակ Արա Բաբլոյանը հայտարարեց բոլոր ազգային պատվիրակություններին կազմակերպության 25-ամյակի առիթով պարգեւատրելու մասին, սակայն միանգամից 4 պատվիրակություններ՝ Վրաստանի, Ադրբեջանի, Թուրքիայի եւ Ուկրաինայի, մեդալներից հրաժարվեցին:
Վրաստանի պատվիրակության ներկայացուցիչը (ղեկավարը բացակայում էր) հայտարարեց, որ պատվիրակության ղեկավարը հրաժարվում է եւ խնդրում հարցը չքննարկել: Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավար Էլդար Գուլիեւը հայտնեց, որ կարճ ժամանակ է, ինչ պատվիրակության ղեկավարի պաշտոնում է, ուստի իր խիղճը թույլ չի տալիս նման բարձր պարգեւն ընդունել: Ընդ որում՝ Գուլիեւը հատուկ շեշտեց, որ հարցը քաղաքականության հետ կապ չունի, եւ Երեւանում իրեն շատ լավ են ընդունում: Թուրքիայի պատվիրակության ղեկավարը հայտարարեց, որ պատիվ չունի մեդալն ընդունելու: Ուկրաինայի պատվիրակության ղեկավար Չուբարովը նույնպես Երեւան չէր ժամանել եւ մեդալից գրավոր էր հրաժարվել:
Այս կապակցությամբ Արա Բաբլոյանը ստիպված էր հիշեցնել, որ պարգեւը վերաբերում է ոչ միայն ղեկավարներին, այլեւ բուն պատվիրակություններին, որոնք քառորդ դար ազնվորեն աշխատել են: Կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ասաֆ Հաջիեւը նշեց, որ չարժի դրանից ողբերգություն սարքել, առավել եւս, որ Թուրքիայի պատվիրակության ղեկավարն ընդհանրապես դեռ չի հաստատվել: Բաբլոյանը համաձայնվեց, որ ողբերգություն սարքելու կարիք չկա, եւ նշեց, որ այսօր մեդալները չստացածները դա կարող են անել առաջիկա նիստերի ժամանակ, ասենք՝ Բաքվում:

Сразу четыре делегации отказались от получения юбилейных медалей в ходе 52-го заседания генассамблеи ПАЧЭС в Ереване.
После вступительной части спикер Национального Собрания Армении Ара Баблоян объявил о награждении всех национальных делегаций медалями в связи с 25-летием организации. однако сразу четыре делегации – Грузии, Азербайджана, Турции и Украины – отказались от медалей.
Представитель грузинской делегации (глава отсутствовал) заявил, что глава делегации отказывается и просит не обсуждать вопрос. Глава азербайджанской делегации Эльдар Гулиев сообщил, что мало времени находится на посту делегации и потому ему совесть не позволяет принять такую высокую награду. При этом Гулиев особо подчеркнул, что вопрос не связан с политикой, и в Ереване его очень хорошо принимают. Глава турецкой делегации заявил, что не имеет чести принять медаль. Глава украинской делегации Чубаров также не прибыл в Ереван и от медали письменно отказался.
В этой связи Ара Баблоян был вынужден напомнить, что награда касается не только глав, но самих делегаций, честно проработавших четверть века. Генеральный секретарь организации Асаф Гаджиев заметил, что не стоит делать из этого трагедии, тем более, что глава турецкой  делегации вообще еще не утвержден. Баблоян согласился с тем, что не стоит делать трагедии, и отметил, что не получившие сегодня медали могут сделать это на ближайших заседаниях, скажем, в Баку.