Բոլիվիայի նախագահ Էվո Մորալեսը Միացյալ Նահանգներին մեղադրել է երկրի ընտրություններին խանգարելու փորձերի մեջ՝ օգտագործելով «սուտն ու վարկաբեկումը», հայտնում է RT-ն՝ վկայակոչելով Մորալեսի հայտարարությունը, որ հրապարակվել է Twitter-ում:
«Ինչպես եղել է 2002 թվականին, ԱՄՆ-ն եւ աջերից նրա սպասավորները փորձում են խանգարել մեր թեկնածուներին՝ օգտագործելով սուտն ու վարկաբեկումը: Նրանք մեզ անվանել են «Ուսամա բեն Լադեն» եւ «Թալիբան», նախազգուշացրել են օգնության մատակարարումների կրճատման մասին: Իսկ հիմա ասում են, թե ժողովրդավարության համար են մտահոգված: Բոլիվիան ինքնիշխան պետություն է, որը մերժում է ցանկացած միջամտություն»,- նշել է Մորալեսը:
Հոկտեմբերին Մորալեսը Միացյալ Նահանգներին անվանել էր աշխարհի եւ մարդու իրավունքների սպառնալիք՝ կապված ՄՓՀՀ պայմանագրից Վաշինգթոնի դուրս գալու եւ միգրանտների պատճառով Մեքսիկայի սահման զինվորականներ ուղարկելու մտադրության հետ:

Президент Боливии Эво Моралес обвинил Соединённые Штаты в попытках помешать выборам в стране, используя «ложь и дискредитацию», сообщает RT  со ссылкой на соответствующее заявление Моралеса в Twitter.
«Как это случилось и в 2002 году, США и их прислужники из правых пытаются помешать нашим кандидатам, используя ложь и дискредитацию. Они называли нас «Усамой бен Ладеном» и «Талибаном», предупреждали о сокращении поставок помощи. Сейчас же они говорят, что обеспокоены демократией. Боливия — это суверенное государство, которое отвергает любые вмешательства», — написал Моралес.
В октябре Моралес назвал Соединённые Штаты угрозой миру и правам человека в связи с намерением Вашингтона выйти из Договора РСМД и направить военных к границе с Мексикой из-за мигрантов.