Իտալիայի վաչապետ Մատեո Սալվինին հուսով է, որ ֆրանսիացի ժողովուրդը այս տարվա վերջին կայանալիք ընտրություններում թույլ չի տա նախագահ Էմանուել Մակրոնի կուսակցությանը հայտնվել Եվրոպական խորհրդարանում՝ հայտնում է Reuters-ը։
Իտալիայի եւ Ֆրանսիայի, որպես մոտ դաշնակիցների, հարաբերությունները վատացել են այն ժամանակվանից, երբ ծայրահեղ աջ «Լիգա»-ն եւ «Հինգ աստղ» շարժումը Իտալիայում ձեւավորեցին կոալիցիոն կառավարություն եւ թիրախավորեցին Մակրոնի «Առա՛ջ, Հանրապետություն» կուսակցությունը։
«Հնարավոր է՝ Մակրոնն այլեւս մեր զրուցակիցը չի լինի ապագայում։ Նրան աջակցությունը 20 տոկոսից էլ քիչ է»,- իտալական պետական RAI ռադիոալիքին տված հարցազրույցում ասել է Սալվինին։
Սալվինիի մեկնաբանությունները առաջացրել են Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ի ցասումը։ «Այդ չհիմնավորված հայտարարությունները պետք է դիտարկել իտալական ներքին քաղաքականության համատեքստում»,- ասել է նախարար Ագնես Ֆոն Դեր Մյուլը։
Ֆրանսիան Իտալիայի դեսպանին հիշեցրել է այն «սահմանների» մասին, որոնք չպետք է անցնել, որպեսզի ֆրանս-իտալական հարաբերությունները մնան բարեկամական։

Italian Deputy Prime Minister Matteo Salvini said on Wednesday he hoped the French people would not choose President Emmanuel Macron’s party in European parliament elections later this year, drawing a sharp response from officials in Paris, Reuters reported.
Relations between Italy and France, generally close allies, have worsened since the far-right League and anti-establishment 5-Star Movement formed a coalition government in Italy last year and took aim at pro-European Union Macron’s En Marche (On the Move) party.
“Macron may no longer be our interlocutor (in the future),” Salvini said in an interview with Italian state-owned radio RAI. “His support is less than 20 percent. I hope the French people can shortly make different choices,” he said, referring to May’s European elections.
Salvini’s comment triggered an angry reaction from France’s foreign ministry.
“These unfounded statements should be read in the context of domestic Italian politics. They are unacceptable,” foreign ministry spokeswoman Agnes von der Muhll said in a daily online briefing.
Italy’s ambassador had been reminded of the “boundaries” that should be observed for Franco-Italian relations to remain friendly and cooperative, the spokeswoman added.