Իտալիայի վաչապետ Մատեո Սալվինին հուսով է, որ ֆրանսիացի ժողովուրդը այս տարվա վերջին կայանալիք ընտրություններում թույլ չի տա նախագահ Էմանուել Մակրոնի կուսակցությանը հայտնվել Եվրոպական խորհրդարանում՝ հայտնում է Reuters-ը։
Իտալիայի եւ Ֆրանսիայի, որպես մոտ դաշնակիցների, հարաբերությունները վատացել են այն ժամանակվանից, երբ ծայրահեղ աջ «Լիգա»-ն եւ «Հինգ աստղ» շարժումը Իտալիայում ձեւավորեցին կոալիցիոն կառավարություն եւ թիրախավորեցին Մակրոնի «Առա՛ջ, Հանրապետություն» կուսակցությունը։
«Հնարավոր է՝ Մակրոնն այլեւս մեր զրուցակիցը չի լինի ապագայում։ Նրան աջակցությունը 20 տոկոսից էլ քիչ է»,- իտալական պետական RAI ռադիոալիքին տված հարցազրույցում ասել է Սալվինին։
Սալվինիի մեկնաբանությունները առաջացրել են Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ի ցասումը։ «Այդ չհիմնավորված հայտարարությունները պետք է դիտարկել իտալական ներքին քաղաքականության համատեքստում»,- ասել է նախարար Ագնես Ֆոն Դեր Մյուլը։
Ֆրանսիան Իտալիայի դեսպանին հիշեցրել է այն «սահմանների» մասին, որոնք չպետք է անցնել, որպեսզի ֆրանս-իտալական հարաբերությունները մնան բարեկամական։

Вице-премьер Италии Маттео Сальвини надеется, что французский народ не  позволит  партии президента Эммануила Макрона попасть в Европейский парламент в ходе выборов конце этого года, передает Reuters.
Отношения между Италией и Францией, как правило, близкими союзниками, ухудшились с тех пор, как ультраправая «Лига» и  движение «Пять звезд» сформировали коалиционное правительство в Италии в прошлом году и нацелились на партию Макрона «Вперед, Республика».
«Возможно, Макрон больше не будет нашим собеседником (в будущем)», - сказал Сальвини в интервью итальянскому государственному радио RAI. «Его поддержка составляет менее 20 процентов. Я надеюсь, что французский народ в скором времени сможет сделать другой выбор», - сказал он, имея в виду майские выборы в Европарламент
Комментарий Сальвини вызвал гневную реакцию французского министерства иностранных дел. «Эти необоснованные заявления следует рассматривать в контексте внутренней итальянской политики. Они неприемлемы », - заявила пресс-секретарь МИД Франции  Агнес фон дер Мюлл.
Послу Италии напомнили о «границах», которые следует соблюдать, чтобы франко-итальянские отношения оставались дружественными.