Ռուս-հայկական բանակցություններում բարդություններ են դիտվում: Հունվարի 24-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց Կովկաս ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքով՝ սա միանգամայն բացատրելի է հաշվի առնելով Հայաստանում իշխանափոխությունը: «Իշխանության են եկել նոր դեմքեր, իսկ որոշակի պատճառներով նրանք սխալներ են թույլ տալիս, որոնք Մոսկվային տհաճ են: Սակայն պետք է հաշվի առնել, որ ցանկացած հարաբերություններում, նույնիսկ դաշնակցային, ժամանակ առ ժամանակ ճգնաժամ է դիտվում»,- նշեց նա:
Իսկանդարյանը հավելեց, որ բարդություններ են ծագել նաեւ Սերժ Սարգսյանի նախագահության ժամանակ, չնայած հայ հանրության շրջանում առկա է այն կարծիքը, որ դրանք, իբր, գրեթե կատարյալ էին:

В российско-армянских отношениях наблюдаются сложности. Об этом на встрече с журналистами 24 января заявил директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян.
По его словам, это вполне объяснимо с учетом смены власти в Армении. «Во власти появились новые лица, и в силу определенных причин они допускают ошибки, которые не нравятся Москве. Однако нужно учитывать, что в любых отношениях, даже в союзнических, время от времени наблюдается кризис», - отметил он.
Искандарян добавил, что сложности возникали и во время президентства Сержа Саргсяна, хотя в армянском обществе бытует мнение, мол, они были чуть ли не идеальными.