Եվրամիությունն ու Ճապոնիան նշանակալից համաձայնագիր են կնքել՝ ուղղված 2 տնտեսական տերությունների միջեւ առեւտրի խթանմանը, որը հասկացնում է, որ հարաճուն պրոտեկցիոնիզմի դարաշրջանում միջազգային համաձայնագրերը նախկինի պես արդիական են, փոխանցում է AP-ն:
Համաձայնագիրը, որն ուժի մեջ է մտնում փետրվարի 1-ին, չեղարկում է ապրանքների գրեթե բոլոր հարկային սակագները: Սա մեծ ազդեցություն կունենա Եվրոպա ճապոնական ավտոմեքենաների արտահանման վրա եւ Ճապոնիա ԵՄ գյուղատնտեսական արտադրանքի, օրինակ՝ պանրի արտահանման վրա:
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը նշել է, որ «Եվրոպան եւ Ճապոնիան աշխարհին ուղերձ են հղում ապագա բաց եւ արդարացի առեւտրի մասին»:
ԵՄ-ին եւ Ճապոնիային բաժին ընկնում համաշխարհային տնտեսության գրեթե երրորդ մասը եւ սպասվում է, որ այս գործարքը օգուտ կտա 635 մլն քաղաքացիների:

Европейский Союз и Япония заключили знаменательное соглашение, нацеленное на стимулирование торговли  между двумя экономическими державами, которое дает понять, что международные соглашения по-прежнему актуальны  в эпоху растущего протекционизма, передает AP.
Соглашение, которое вступает  в силу в пятницу, 1 февраля, отменяет почти все тарифы на товары. Это окажет большое влияние на экспорт  японских автомобилей в Европу и экспорт сельскохозяйственной продукции ЕС, например, сыра, в Японию.
Президент Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер, отметил, что  «Европа и Япония посылают миру сообщение о будущем открытой и справедливой торговли».
На долю ЕС и Японии приходится почти треть мировой экономики, и в среднем ожидается, что эта сделка принесет пользу 635 миллионам граждан.