Մեքսիկայի նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորը մտադիր չէ սեռական ոտնձգությունների մեղադրանքների պատճառով դիմակայել կաթոլիկ եկեղեցուն, եւ դատախազությունը պետք է հետաքննի այդպիսի հայտարարությունները՝ հայտնում է Reuters-ը։
152 կաթոլիկ քահանաներ են վերջին ինը տարիների ընթացքում Մեքսիկայում հեռացվել ծառայությունից՝ անչափահասների հանդեպ սեռական ոտնձգությունների համար, նրանցից ոմանք հայտնվել են բանտում։
Կաթոլիկ եկեղեցին վերջին տարիներին սկանդալների կենտրոնում է հայտնվել ԱՄՆ-ում, Չիլիում, Ավստրալիայում, Գերմանիայում եւ մի շարք այլ երկրներում։ Մեքսիկան աշխարհում կաթոլիկ մեծությամբ երկրորդ համայնքի հայրենիքն է Բրազիլիայից հետո։
«Մենք չենք ուզում դիմակայել եկեղեցուն։ Եթե կա դատական գոծընթաց, մենք չենք կարող դա թաքցնել, մենք հանցակից չենք դառնա»,- ասել է Լոպես Օբրադորը՝ հավելելով․ «Սակայն մենք չենք կարող բորբոքել կրակը»։

Президент Мексики Андрес Мануэль Лопес Обрадор не намерен  противостоять католической церкви страны в связи с обвинениями в сексуальных надругательствах, и прокуратура должна расследовать подобные заявления, передает Reuters.
По крайней мере 152 католических священника в Мексике были отстранены за последние девять лет за сексуальные надругательства над несовершеннолетними, и некоторые из них оказались в тюрьме.
Католическая церковь в последние годы пережила скандалы с сексуальным насилием в США, Чили, Австралии, Германии и ряде других стран. Мексика является родиной второй по величине католической общины в мире после Бразилии.
«Мы не хотим противостоять церкви», - сказал Лопес Обрадор на очередной пресс-конференции, когда его спросили о роли, которую его администрация сыграет в расследовании обвинений в сексуальном насилии.
«Если есть судебный процесс, мы не можем это покрывать, мы не станем сообщниками», - сказал он. «Но мы не собираемся разжигать огонь».