Apple ընկերությունը նախատեսում է 2021-ին միավորել iPhone, iPad եւ Mac հավելվածների մշակումները, տեղեկացնում է Ինտերֆաքսը՝ հղում կատարելով Bloomberg գործակալությանը։
Այս միջոցառման նպատակն է՝ թեթեւացնել մշակողների աշխատանքը եւ ավելացնել սարքերի վաճառքը։ Միեւնույն ժամանակ, iOS-ի եւ macOS-ի միավորումը մեկ օպերացիոն համակարգում այնքան էլ հավանական չէ։
Apple-ն առաջին ընկերությունը չէ, որ որոշել է միավորել հավելվածները։ Ավելի վաղ դրան դիմեց Microsoft-ը՝ ներկայացնելով Universal Windows Platform տեխնոլոգիան, որը թույլ տվեց այն պատրաստողներին ստեղծել հավելվածներ ընկերության բոլոր սարքերի համար։
MacRumors-ի տվյալներով՝ Apple-ի մասնագետների ամենամյա կոնֆերանսը տեղի կունենա հունիսի 3-7-ին Սան Խոսեում։ Սպասվում է, որ այնտեղ կներկայացվեն Apple-ի ծրագրային ապահովման նոր հնարավորությունները։ Բացի այդ, Bloomberg-ի աղբյուրների տվյալներով՝ Apple-ում քննարկում են Mac Pro-ի բարձրարտադրողական նոր տարբերակին մշակողներին նախնական ծանոթացնելու հնարավորությունը։

Компания Apple планирует объединить разработку приложений для iPhone, iPad и Mac к 2021 году, сообщает Интерфакс со ссылкой на агентство Bloomberg.
Цель такой меры - упростить работу разработчиков и увеличить продажи устройств. Вместе с тем объединение iOS и macOS в одну операционную систему маловероятно.
Apple не первая компания, которая приняла решение объединить приложения. Ранее на это пошла Microsoft, представив технологию Universal Windows Platform, которая позволила разработчикам создавать приложения для всех устройств компании.
По данным MacRumors, ежегодная конференция для разработчиков Apple пройдет с 3 по 7 июня в Сан-Хосе. Ожидается, что на ней будут представлены новые возможности программного обеспечения Apple. Кроме того, по данным источников Bloomberg, в Apple обсуждают возможность предварительного ознакомления разработчиков с новой версией высокопроизводительных ПК Mac Pro.