Էստոնիայում Սինդի ամբարակի աշխատողները նկատել են սառույցով պատված գետում խորտակվող շանն ու շտապել օգնության, հաղորդում է BBC-ն:
«Նա ինքնուրույն էր լողում, այնուհետեւ մենք սկսեցինք կոտրել սառույցը՝ նրա համար ճանապարհ բացելով»,-ասել է աշխատողներից մեկը:
Երբ հաջողվել է կենդանուն դուրս բերել գետից, փրկարարներն ավտոմեքենայից վերցրել են սրբիչը, փաթաթել դրանով նրան եւ տարել մեքենայում տաքանալու:
Որոշ ժամանակ անց տղամարդիկ ուշադրությամբ նայել են կենդանուն եւ կասկածել, որ իրենց առջեւ շուն է: Գազանին տարել են անասնաբուժական կլինիկա, որտեղ պարզել են, որ գայլ են փրկել:
Կենդանիների պաշտպանության էստոնական ասոցիացիայում բացատրել են գիշատչի հանգիստ վարքագիծը արյան ցածր ճնշմամբ, որը պայմանավորված էր ցրտահարությամբ:
Բուժումից հետո գայլն ազատ է արձակվել, իսկ շրջակա միջավայրի պահպանության գործակալության խնդրանքով կենդանուն ամրացվել է ռադիոհաղորդիչ:

В Эстонии на плотине Синди рабочие увидели тонущую в ледяной реке собаку и поспешили ей на помощь, сообщает Gazeta  со ссылкой на BBC.
«Она плыла сама, а потом мы стали ломать перед ней лед», — сказал один из рабочих.
Когда замерзшего зверя удалось достать из реки, спасатели принесли из машины полотенце, обмотали им животное и отнесли в машину греться.
Спустя время мужчины присмотрелись к животному и засомневались в том, что перед ними собака. Зверя отвезли в ветеринарную клинику, где рабочие узнали о том, что они спасли волка.
В Эстонской ассоциации защиты животных объяснили спокойное поведение хищника его низким кровяным давлением из-за обморожения.
После лечения волка отпустили на свободу, надев на него радиомаяк по просьбе Агентства окружающей среды.