Հայաստանի քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում առանձնապես խոշոր չափի գողության փաստով հարուցվել է քրեական գործ, որը հարուցվել է մարտի 19-ին, 60-ամյա Վալերի Ս.-ի դիմումի փաստով։
Shamshyan.com-ի  փոխանցմամբ, վերջինս ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչություն է դիմել եւ հայտնել, որ մարտի 18-ին, ժամը 12։00-ի սահմաններում «Ակբա Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկ» ՓԲԸ-ի Երեւան քաղաքի Նոր Նորքի մասնաճյուղից «Հայինկասացիա» ՓԲԸ-ի Գյումրու մասնաճյուղի աշխատակիցների կողմից Գյումրի քաղաքի «Ակբա Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկ»-ի Շիրակի մասնաճյուղ են տեղափոխել խոշոր չափի գումար։
Նա հայտնել է նաեւ, որ աշխատանքային օրվա ավարտվելու պատճառով իրենք չեն հասցրել տեղափոխված գումարը հանձնել բանկին եւ այն ի պահ են հանձնել «Հայինկասացիա»-ի Գյումրիի մասնաճյուղի՝ Գայի 7 հասցեում գործող պահոցում։
Մարտի 19-ին, ժամը 10։00-ին իրենք նշված պարկը հանձնել են «Ագբա Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկ»-ին եւ բանկում պարկը բացելուց հետո պարզվել է, որ խոշոր չափի գումարի փոխարեն պարկում առկա են «Հայբիզնեսբանկ» գրառմամբ դրամի կապոցների պիտակներ։
Ոստիկանությունն ու քննչական բաժինը ձեռնարկում են անհրաժեշտ օպերատիվ-հետախուզական եւ քննչական համատեղ գործողություններ՝ հանցագործությունը բացահայտելու, գողացված գումարը հայտնաբերելու ուղղությամբ։ Աղբյուրի տեղեկություններով՝ գումարի չափը կազմում է մոտ 20 հազար ԱՄՆ դոլար, եւ ոստիկանության Շիրակի մարզային վարչությունն ու քննչական վարչությունն արդեն հսկայածավալ օպերատիվ-հետախուզական ու քննչական համատեղ գործողությունների արդյունքում ունեն գողություն կատարողի տվյալները:

В Следственном комитете Армении возбуждено уголовное дело по факту кражи денег в особо крупном размере. Дело возбуждено на основании заявления 60-летнего Валерия С.
Как сообщает Shamshyan.com, по словам последнего, 18 марта примерно в полдень сотрудники гюмрийского филиала ЗАО «Арминкасация» доставили сумму в крупном размере из ереванского филиала Нор Норка ЗАО «ACBA-Credit Agricole Bank»  в ширакский филиал того же банка. По словам Валерия С, из-за конца рабочего дня они не успели передать в банк доставленные деньги и потому передал их на хранение в  гюмрийский филиал ЗАО «Арминкасация», расположенный по адресу улица Гая 7.
Уже 19 марта они сдали мешок в «ACBA-Credit Agricole Bank», где, открыв его, вместо денег обнаружили связки этикеток с надписью «Армбизнесбанк».
Представители Полиции и следственного органа предпринимают необходимые оперативно-розыскные и следственные совместные действия в направлении раскрытия преступления. Согласно источнику, речь идет о сумме примерно в 20 тыс. долларов. Уже удалось выяснить данные человека, предположительно, совершившего кражу.