Հունգարիայի վարչապետի «Ֆիդես» կուսակցությանը հեռացրել են Եվրոպական ազգային կուսակցությունից։ Այս մասին հայտարարել է Եվրախորհրդարանում ԵԱԿ խմբակցության ղեկավար Մանֆրեդ Վեբերը՝ հայտնում է AP-ը։
Վեբերը հայտարարել է, որ «Ֆիդեսը» «այլեւս չի կարող թեկնածուներ առաջադրել կուսակցության պաշտոնների համար» եւ չի կարող քվեարկել կամ մասնակցել ԵԱԿ նիստերին։
«Դա շատ ծանր բանավեճ էր»,- ասել է Վեբերը՝ հավելելով, որ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը ներկա է եղել հանդիպմանը։ Նա նշել է, որ «Ֆիդեսին» հեռացնելու անհրաժեշտության մասին ԵԱԿ-ի դիրքորոշումը պարզ եւ միահամուռ է եղել։
Եվրոպական ազգային կուսակցության ղեկավարության համար վերջին կաթիլ հանդիսացավ Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերի հասցեին Հունգարիայի կառավարության մեղադրանքները, թե իբր նա անցկացնում է միգրացիոն քաղաքականություն, որը «սպառնում է երկրի անվտանգությանը»։

Партию премьер-министра Венгрии «Фидес» исключили из Европейской народной партии. Об этом заявил лидер фракции ЕНП в Европарламенте Манфред Вебер,  передает AP.
Вебер заявил, что Фидес «больше не может предлагать кандидатов на должности» в партии и не может голосовать по вопросам или участвовать в заседаниях  ЕНП.
«Это была очень тяжелая дискуссия», - сказал Вебер, добавив, что венгерский премьер Виктор Орбан присутствовал на встрече. Он отметил, что  позиция о ЕНП о необходимости исключения «Фидес» была ясном и сплоченной.
Последней каплей для руководства Европейской народной партии стали обвинения правительства Венгрии в адрес главы Еврокомиссии Жана-Клода Юнкера, в том, что тот проводит миграционную политику, которая «угрожает безопасности» страны.