Շաբաթ Իտալիան պաշտոնապես դարձել է Յոթ խոշորագույն արդյունաբերական զարգացած երկրների խմբի առաջին անդամը՝ միանալով «Belt and Road» ենթակառուցվածքային նախագծին, հայտնում է Reuters-ը:
Նշվում է, որ Հռոմն այս քայլով ցրել է իր արեւմտյան դաշնակիցների մտավախությունները, քանի որ սա երկրի տնտեսության վերականգնման համար միանգամայն հաջող քայլ է:
Փաստաթղթի ստորագրման արարողությունը դարձել է Չինաստանի առաջնորդ Սի Ցզինպինի Իտալիա եռօրյա այցելության հիմնական պահը այն ժամանակահատվածում, երբ ԱՄՆ-ն Չինաստանի հետ առեւտրային պատերազմի մեջ է:
Դրանից բացի, իտալական եւ չինական ընկերությունները շուրջ 10 գործարք են կնքել էներգետիկայի, մետաղագործության եւ գազային արտադրության ոլորտներում:
Համաձայնագրի մանրամասներն առայժմ հայտնի չեն, սակայն Իտալիայի կառավարությունում աղբյուրը գործակալությանը հայտնել է, որ ընդհանուր առմամբ, կողմերը, հնարավոր է, կնքել են մոտ մինչեւ 20 մլրդ եվրոյի համաձայնագրեր:

Italy officially became the first member of the Group of Seven largest industrialized countries to join the Chinese “Belt and Road” infrastructure project, Reuters reported.
It was noted that by taking this step Rome brushed off worries among its Western allies in a bid to revive the flagging Italian economy.
The signing ceremony was the highlight of the three-day visit of China’s leader Xi Jinping to Italy at a time when the United States was in a trade war with China.
In addition, Italian and Chinese companies signed 10 deals  in the energy, steel and gas pipeline sectors.
The details of the agreement are not known yet, but a source in the Italian government told the agency that, in general, the contracts could potentially be worth up to 20 billion euros.