Շաբաթ Իտալիան պաշտոնապես դարձել է Յոթ խոշորագույն արդյունաբերական զարգացած երկրների խմբի առաջին անդամը՝ միանալով «Belt and Road» ենթակառուցվածքային նախագծին, հայտնում է Reuters-ը:
Նշվում է, որ Հռոմն այս քայլով ցրել է իր արեւմտյան դաշնակիցների մտավախությունները, քանի որ սա երկրի տնտեսության վերականգնման համար միանգամայն հաջող քայլ է:
Փաստաթղթի ստորագրման արարողությունը դարձել է Չինաստանի առաջնորդ Սի Ցզինպինի Իտալիա եռօրյա այցելության հիմնական պահը այն ժամանակահատվածում, երբ ԱՄՆ-ն Չինաստանի հետ առեւտրային պատերազմի մեջ է:
Դրանից բացի, իտալական եւ չինական ընկերությունները շուրջ 10 գործարք են կնքել էներգետիկայի, մետաղագործության եւ գազային արտադրության ոլորտներում:
Համաձայնագրի մանրամասներն առայժմ հայտնի չեն, սակայն Իտալիայի կառավարությունում աղբյուրը գործակալությանը հայտնել է, որ ընդհանուր առմամբ, կողմերը, հնարավոր է, կնքել են մոտ մինչեւ 20 մլրդ եվրոյի համաձայնագրեր:

Италия в субботу официально стала первым членом Группы семи крупнейших промышленно развитых стран, присоединившегося к инфраструктурному проекту «Belt and Road», сообщает Reuters
Отмечается, что этим шагом Рим развеял опасения своих западных союзников, так как кажется, это весьма удачный шаг для восстановления экономики страны.
Церемония подписания документа стала основным моментом трехдневной поездки лидера Китая Си Цзиньпиня в Италию в период, когда США оказались в торговой войне с Китаем.
Кроме того итальянские и китайские компании заключили порядка 10 сделок в сфере энергетики, металлургического и газового производства.
Подробности соглашения пока неизвестны, однако источник в итальянском правительстве сообщил агентству, что в целом, стороны заключили соглашения потенциально примерно на сумму до  20 млрд. евро.