Կառավարության այսօրվա՝ ապրիլի 18-ի նիստում որոշում կայացվեց սպորտի բնագավառում նշանակալի նվաճումներ ունեցող մի շարք քաղաքացիների շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության 2018 թվականի ձմեռային զորակոչից տարկետում տալ:
Մասնավորապես, շարքային կազմի պարտադիր զինծառայության 2018-ի ձմեռային զորակոչից մինչեւ 2019-ի ձմեռային զորակոչը տարկետում տրվեց սպորտի բնագավառում նշանակալի նվաճումներ ունեցող 13 ֆուտբոլիստների, որոնք մինչեւ 19 տարեկանների ՀՀ հավաքականի անդամ են:
Այդ ֆուտբոլիստներն են՝
Արթուր Մնացականի Միրոյան
Ֆելիքս Անդրանիկի Խաչատրյան
Դավիթ Գագիկի Գրիգորյան
Արսեն Կամոյի Սարգսյան
Էրիկ Արամի Մելիքսեթյան
Գեղամ Սիմոնի Սիմոնյան
Արթուր Արայի Միսկիրիջյան
Դանիել Արթուրի Պետոյան
Հարություն Աբրահամի Հարությունյան
Սարգիս Գագիկի Սարգսյան
Անդրանիկ Ռոմանի Բաղրամյան
Էդիկ Գագիկի Կիրակոսյան
Էդգար Գուրգենի Ենգիբարյան
Որոշման համար հիմք է հանդիսացել այն հանգամանքը, որ 2019 թվականին ՀՀ-ում անցկացվելու է ֆուտբոլի մինչեւ 19 տարեկանների Եվրոպայի առաջնության եզրափակիչ փուլը (որը բացառիկ մարզական միջոցառում է):

During its April 18 session, the Armenian government decided to defer several citizens with significant achievements in the field of sport from the 2018 winter military draft for ordinary compulsory military service.
In particular, 13 football players, who are members of the U-19 football team of the Republic of Armenia and have made significant achievements in the field of sport, were deferred from ordinary compulsory military service for one year, that is, from the 2018 winter military draft until the 2019 winter military draft.
The decision was based on the fact that the final stage of the UEFA European Under-19 Championship is going to take place in Armenia in 2019.