ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ դեսպան Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանն այսօր՝ ապրիլի 18-ին առաջին անգամ նախագահել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Ֆրանկոֆոն խմբի լիագումար ժողովը, որին անդամակցում է 79 երկիր։
Ժողովի սկզբում ՀՀ ներկայացուցիչը Խմբի անունից Ֆրանսիայի պատվիրակությանը հայտնել է այն հսկայական տխրության մասին, որը համակել է բոլորին՝ Փարիզի Աստվածամոր տաճարին պատուհասած աղետալի հրդեհի պատճառով եւ Ֆրանկոֆոն խմբի համերաշխությունն արտահայտեց Ֆրանսիայի իշխանություններին եւ ժողովրդին։
Ժողովի ժամանակ դեսպան Տեր-Ստեփանյանը կարեւորել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի եւ ՖՄԿ-ի միջեւ համագործակցության խթանումը՝ վստահեցնելով, որ Խմբում նախագահող Հայաստանի պատվիրակությունը կաշխատի երկու կազմակերպությունների միջեւ համագործակցության առավել սերտացման ուղղությամբ։
Նա նաեւ ներկայացրել է Ֆրանկոֆոն խմբում Հայաստանի նախագահության ընթացքում նախատեսվող միջոցառումները, այդ թվում՝ Ֆրանկոֆոն խմբի կողմից հարգանքի տուրքի միջոցառումը Շառլ Ազնավուրին 2019թ․ ընթացքում, ինչպես նաեւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի, ՖՄԿ-ի եւ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովում Հայաստանի նախագահության համատեղ միջոցառումը՝ «Ապրել միասին»-ի արժեքները խթանելու վերաբերյալ, 2020թ․-ին։

Armenia's Permanent Representative to UNESCO, Ambassador Christian Ter-Stepanyan chaired the Francophone Group's plenary session in UNESCO for the first time on Thursday, with 79 member states.
At the beginning of the meeting, the Armenian representative on behalf of the Group informed the French delegation about the great sadness caused by the catastrophic fire that broke out at the Notre-Dame and the Francophone Group's solidarity with the French authorities and people.
During the meeting Ambassador Ter-Stepanayan attached importance to the promotion of cooperation between UNESCO and OIF, assuring that the Armenian delegation headed by the Group will work towards the deepening of cooperation between the two organizations.
He also presented the events planned to be held during the Armenian chairmanship of the Francophon Group, including the Francophonie group's honorary tribute to Charles Aznavour in 2019.