Կանանց հանդեպ հրապարակային ոտնձգությունն Արգենտինայում դարձել է հանցագործություն, համապատասխան օրենքը միաձայն ընդունվել է երկրի սենատում, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
Խոսքը, մասնավորապես, սեռական բնույթի մեկնաբանությունների, լուսանկարների եւ տեսանյութերի մասին է, որոնք արվել են առանց կնոջ համաձայնության, կանանց հետապնդումների կամ անպարկեշտ ժեստերի մասին, որոնք կարող են արվել փողոցներում, տրանսպորտում, առեւտրային կենտրոններում, հրապարակային այլ վայրերում։
Այդ գործողությունների համար կարգախախտին կարող են տուգանել, հարկադիր աշխատանքի ուղարկել կամ ձերբակալել։
Կանանց ազգային ինստիտուտը կստեղծի հատուկ թեժ գիծ հրապարակային վայրերում ոտնձգության ենթարկված կանանց օգնելու համար։
Արգենտինայում, ինչպես նաեւ Լատինական Ամերիկայի մի շարք այլ երկրներում, կանանց հանդեպ բռնության դեմ պայքարը իշխանությունների կարեւոր խնդիրներից մեկն է։ Երկրում գործում է ֆեմինիստական շարժում, որը հարյուրավոր մարդկանց է հավաքում հանրահավաքներում։ Բուենոս Այրեսի փողոցներում հաճախ կարելի է տեսնել կանանց մանուշակագույն կամ կանաչ գույնի շարֆերով կամ գլխաշորերով։ Առաջինը խորհրդանշում է պայքարը բռնության դեմ, երկրորդը՝ հղիության արհեստական ընդհատման համար։
MuMaLa շարժման տվյալների համաձայն, որը հանդես է գալիս կանանց պաշտպանությամբ, գեղեցիկ սեռի ներկայացուցիչների գրեթե 100 տոկոսը հայտարարել է, որ ենթարկվել է հրապարակային ոտնձգության։ Նրանց կեսը վկայել է անպարկեշտ արտահայտությունների մասին, 47 տոկոսը՝ հետապնդումների։

Домогательство на публике в отношении женщин стало преступлением в Аргентине, соответствующий закон единогласно принял сенат страны, передает РИА Новости
Речь, в частности, идет о комментариях сексуального характера, фотографиях и видеозаписях, сделанных без согласия женщины, об излишнем физическом контакте, преследовании или непристойных жестах, которые могут быть совершены на улицах, в транспорте, в торговых центрах и других публичных местах.
За эти действия нарушителю может грозить штраф, принудительные работы или арест.
Национальный институт женщин создаст специальную горячую линию для помощи женщинам, пострадавшим от уличных домогательств.
Борьба с насилием в отношении женщин в Аргентине, как и в ряде других стран Латинской Америки, является одной из актуальных задач для властей. В стране активно действует феминистское движение, собирающее на митинги сотни человек. На улицах Буэнос-Айреса часто можно увидеть женщин с аксессуарами (например, шарфами или платками) фиолетового или зеленого цветов. Первый символизирует борьбу с насилием, второй - движение за легализацию абортов.
Согласно данным движения MuMaLa, выступающего в защиту женщин, почти 100% представительниц прекрасного пола заявили, что страдали от домогательств на улицах. Половина из них говорила о непристойных комментариях в свой адрес, 47% - о преследовании.