Հայաստանի իշխանությունները փորձել են հարեւան Թուրքիայի հետ 21-րդ դարին բնորոշ փոխհարաբերություններ հաստատել: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 24-ին, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով 2009 թվականին ստորագրված հայ-թուրքական անձանագրություններին:
Հարցին, թե ինչո՞ւ տապալվեց «ֆուտբոլային դիվանագիտությունը» եւ ինչ տվեց այն Հայաստանին, նա արձագանքեց. «Ընդհանրապես աշխարհը ոնց է նայում մեզ եւ Թուրքիային: Աշխարհը նայում է, որ երկու հարեւան երկրներ Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո խնդիրներ են ունեցել, եւ առ այսօր չեն կարողանում այդ խնդիրները լուծել: Դրա համար աշխարհը փորձում է դա լուծել ավելի ժողովրդավարի դիրքերից: Դրա համար բերեցին Ժնեւում հանդիպեցրին, փաստաթուղթ ստեղծեցին, որով խնդիրը կարող էր տեղից պոկվել: Հայաստանը գնաց ու ստորագրեց այդ փաստաթուղթը: Ես այն ժամանակ էլ ասել եմ, որ Հայաստանը պետք է այդ փաստաթուղթը վավերացներ իր խորհրդարանում եւ այդ ժամանակ ամբողջ խնդիրը կմնար Թուրքիայի վրա: Եթե մենք ուզում էինք Թուրքիային փաստի առաջ կանգնեցնել, աշխարհին ցույց տալ, որ Թուրքիան չի հիշում ու չի զղջում, մենք պետք է վավերացնեինք: Հետ կանչելն ավելի կոպիտ սխալ էր, քան ստորագրելը»:

The Armenian authorities have tried to establish relations with neighboring Turkey that characterize relations in the 21st century. This is what leader of Republic Party Aram Sargsyan told journalists at Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial in Yerevan today, touching upon the Turkey-Armenia Protocols signed in 2009.
When asked why the “football diplomacy” failed and what Armenia got out of it, he said the following: “How does the world view Armenia and Turkey in general? The world sees two neighboring countries that had problems after WWI and still can’t solve those problems. This is why other countries are trying to solve the problems as democratic countries. This is why they gathered the leaders of Turkey and Armenia in Geneva and created a document that could have broken the ice. Armenia signed the Protocols. Even back then, I had said that the Armenian parliament had to ratify the Protocols because that would leave the ball in Turkey’s court. If Armenia wanted to make Turkey face the facts and show the world that Turkey doesn’t remember and regret, it had to ratify the Protocols. Recalling the Protocols was a worse mistake than signing them.”