Կառավարության տնտեսական հեղափոխության հայեցակարգը ցանկությունների ոլորտից  է: Այս մասին ապրիլի 25-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Հայրենական ապրանք արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով՝ բիզնեսը եւ տնտեսվարող սուբյեկտները մշտապես ցանկանում են թափանցիկություն եւ որոշակիություն: «Արտահանման ծավալների ավելացման եւ այն ՀՆԱ-ի 45 տոկոսին հասցնելու համար մենք տարեկան  պետք է 500 մլն դոլարի ապրանք արտահանենք:
Այս տեսանկյունից, կառավարության կանխատեսած 5 տոկոսանոց տնտեսական աճը փոքր թիվ չէ, բայց դա բավարար չէ նշված արդյունքներին հասնելու համար», - նշեց փորձագետը:
Նա հավելեց, որ անհրաժեշտ է աշխատել տնտեսության որոշակի ճյուղերի ուղղությամբ, նախեւառաջ արդյունաբերության զարգացման ուղղությամբ:
«Հայաստանն ունի լուրջ ավանդույթներ թեթեւ, մեքենաշինական, տեքստիլ, քիմիական եւ այլ ոլորտներում:
Օրինակ, միայն մեկ «Նաիրիտը» կարող է տարեկան 100 մլն դոլարի արտահանում ապահովել, ինչը թույլ կտա իշխանությունների նախորոշած ծավալի ավելի քան  20 տոկոսը ստանալ», - ընդգծեց Վազգեն Սաֆարյանը:
Փորձագետը նշեց, որ անցած 30 տարիները  դարձել են կորցրած տարիների ժամանակ հաշվի առնելով, որ առեւտրային սալդոն ունի լուրջ բացասական ցուցանիշ:
«30 տարում բացասական սալդոն կազմել է 30 մլրդ դոլար: Բացի այդ պետության մասնակցությունը առաջին անհրաժեշտության որոշ ապրանքների արտաքին առեւտրային գործարքներին կարող էր թույլ կտա ստեղծել որակի արդյունաբերական հիմնադրամ, որը կարելի  էր օգտագործվել արտադրական ոլորտին աջակցելու համար», - եզրափակեց նա:

Концепция экономической революции Правительства Армении – из области желаний. Об этом на встрече с журналистами 25 апреля заявил председатель Союза отечественных товаропроизводителей Армении Вазген Сафарян.
По его словам, бизнес и хозяйствующие субъекты всегда хотят прозрачности и определенности. «Чтобы увеличить объем экспорта и довести его до 45% от ВВП, мы в год должны экспортировать товаров на 500 млн. долларов. С этой точки зрения 5%-ый экономический рост, который спрогнозировало Правительство, не маленькая цифра, однако этого не хватит, чтобы были достигнуты результаты, о которых говорилось»,- отметил эксперт.
Он добавил, что нужно работать над конкретными отраслями экономики, в первую очередь, над развитием промышленности.
«Армения имеет серьезные традиции в легкой, машиностроительной, текстильной, химической и иных отраслях. Например, один лишь «Наирит» в год может обеспечить экспорт на 100 млн. долларов, что позволит дать более 20% того объема, который наметили власти», - подчеркнул Вазген Сафарян.
Эксперт заметил, что прошедшие 30 лет стали временем потерянных лет с учетом того, что торговое сальдо имеет очень серьезный отрицательный показатель. «За 30 лет отрицательное сальдо составило 30 млрд. долларов. Кроме того, участие государства во внешнеторговых операциях некоторых товаров первой необходимости могло бы позволить создать некий промышленный фонд, который можно было использовать для поддержки производственного сектора», - заключил он.