Համաշխարհային բանկի Գործադիր տնօրենների խորհուրդը մայիսի 8-ին հաստատել է Հայաստանի կենսական նշանակության ճանապարհացանցի բարելավման ծրագրին (#LRNIP) 13,4 միլիոն եվրո լրացուցիչ ֆինանսավորման տրամադրումը, որով կվերակառուցվի 61 կմ երկարությամբ գյուղական ճանապարհ։
Ճանապարհի վերակառուցումը ավելի քան 60 հազար մարզային բնակչությանը հասանելիություն կապահովի շուկաներին եւ սոցիալական ծառայություններին:
Վերականգնման աշխատանքները Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությանը (ՏԿՏՏՆ) կաջակցեն աղետավտանգ վայրերում ճանապարհային ենթակառուցվածքի բնակլիմայական ռիսկերի՝ սողանքների, քարաթափումների և հեղեղումների ուսումնասիրման հարցում: Սույն ռիսկի գնահատումը կուղեկցվի շտկող գործողությունների բացահայտմամբ:
Լրացուցիչ ֆինանսավորումը Հայաստանին կօգնի նաև ճանապարհների անվտանգության բարելավման և մարդկային կյանքերի և տնտեսության համար ճանապարհային վթարների իրական գինը գնահատելու հարցում: Այն կիրականացվի վթարների վերաբերյալ տվյալների հավաքման և կառավարման արդի միասնական համակարգի միջոցով ճանապարհային երթևեկության անվտանգության բոլոր շահագրգիռ կողմերի միջև կապի ստեղծմամբ, ինչպես նաև ճանապարհային երթևեկության անվտանգության կառավարման կարողությունների զարգացմամբ:
«Ծրագրով նաև դրվում է «Անվտանգ գյուղ» ծրագրին աջակցությունը շարունակելու նպատակ՝ ճանապարհների անվտանգությանն ուղղված փոքր շինարարական աշխատանքների, դպրոցների, մանկապարտեզների և համայնքային կենտրոնների շրջակայքում երթևեկության կարգավորման միջոցառումների եղանակով՝ դրանք համակցելով համայնքային մակարդակով իրազեկման բարձրացման արշավների հետ»,- հավելեց Համաշխարհային բանկի ծրագրային թիմի ղեկավար Նարգիզ Ռիսկուլովան: «Այսօրվա դրությամբ 66 համայնքում իրականացվում է անվտանգ գյուղի նախագիծ: Ակնկալում ենք, որ մինչև 2019թ. ավարտն անվտանգ նախագծերի թիվը կհասնի 84-ի»։
Ընթացիկ ծրագրի իրականացումը լավ է առաջ ընթացել: Առաջարկվող լրացուցիչ ֆինանսավորմամբ ճանապարհահատվածների ընդհանուր երկարությունը կավելանա մինչև 450կմ, որից 299կմ-ն արդեն վերականգնվել է: 2009թ.-ի առաջին «Կենսական նշանակության ճանապարների բարելավման» ծրագրի (ԿՆՃԲԾ) մեկնարկից ի վեր՝ նկատելիորեն բարելավվել է տեղական զբաղվածությունը, միջինում 40%-ով նվազել է ուղևորության ժամանակը, իսկ երկրում ընդհանուր առմամբ արդիականացվել են 433 կմ երկարությամբ կենսական նշանակության ճանապարհներ:
Մայր ծրագրի շրջանակում արդեն նախապատրաստվել են ծրագրի առաջին տարվա՝ Արարատի, Սյունիքի, Արմավիրի և Գեղարքունիքի մարզերում գտնվող 27կմ ընդհանուր երկարությամբ յոթ ճանապարհահատվածների մանրամասն նախագծերը: Մնացած 34կմ ճանապարհահատվածները կնախագծվեն ամռանը և կիրականացվեն հինգ մարզերում:
Սույն ծրագրի ընդհանուր ֆինանսավորումը 16.75 միլիոն եվրո է, որից 3.35 միլիոն եվրոն կառավարության մասնակցությունն է: Համաշխարհային բանկը 13.4 միլիոն եվրոն (համարժեք է 15 միլիոն ԱՄՆ դոլարին) կտրամադրի ՎԶՄԲ փոփոխական սպրեդով վարկի միջոցով, որի արտոնյալ ժամկետը 14.5 տարի է, իսկ ընդհանուր մարման ժամկետը՝ 25.5 տարի:
1992թ.-ին Համաշխարհային բանկին և 1993թ.-ին ՄԶԸ-ին անդամակցելուց ի վեր՝ Հայաստանին ուղղված հատկացումների ընդհանուր գումարը կազմել է մոտավորապես 2․379․734 միլիոն ԱՄՆ դոլար:

WASHINGTON. – Additional financing in the amount of EUR 13.4 million (US$ 15 million equivalent) to the Lifeline Road Network Improvement Project (LRNIP) in Armenia will help improve accessibility to markets and social services through the rehabilitation of an additional 61 km of the road network, as well as its climate resilience and safety management. The loan was approved today by the World Bank’s Board of Executive Directors.
Despite visible improvement in the last decade, about 40 percent of the roads in Armenia remain in poor condition, and one-third of the rural population lacks access to an all-weather road. There is still a significant investment backlog for rehabilitation and maintenance in the country. Trade from rural areas is held back due to restricted connectivity to markets and poor road conditions that can result in substantial opportunity losses for some communities. Therefore, facilitating trade and connecting local production to markets remains of paramount importance for reducing rural poverty and promoting economic growth in the country.
“The rehabilitation of additional lifeline roads will facilitate better access to jobs, markets, and other basic social services for over 60,000 people in the provinces,” said Sylvie Bossoutrot, World Bank Country Manager for Armenia. “It is vital that rural infrastructure is improved and maintained to promote agricultural trade, so that farmers and small businesses are able to bring their products to market more easily and at a lower cost, thereby stimulating economic growth and local employment.”
The proposed activities will support the Ministry of Transport, Communication and Information Technologies (MoTCIT) in screening the road infrastructure for climate risks in areas prone to natural hazards including landslides, rockfalls, and floods. This risk assessment will be accompanied by identification of remedial actions.
The additional financing will also help Armenia improve road safety and asses the real cost of road crashes to people’s lives and the economy. This will be implemented through connecting all key road safety stakeholders with a consolidated modern crash data collection and management system, as well as capacity building in road safety management.
“The project also aims to continue supporting the ‘Safe Village’ program through small road safety civil works, traffic control measures around schools, kindergartens, and community centers, combined with awareness campaigns at communal level,” added Nargis Ryskulova, Head of the World Bank project team. “As of today, safe village schemes are implemented in 66 communities. We expect the number of safe schemes to reach 84 by the end of 2019.”
Implementation of the on-going project has progressed well. The proposed additional financing will raise the total length of roads to 450 km, 299 km of which have already been rehabilitated. Since the launch of the first Lifeline Road Improvement Project (LRIP) in 2009, there has been a noticeable improvement in local employment and journey time has declined on average by 40 percent, while 433 km of lifeline roads have been upgraded across the country.
The detailed designs of the first-year program - seven road sections totaling 27 km located in Ararat, Syunik, Armavir and Gegharkunik regions - have already been prepared under the parent project. The remaining 34 km sections will be designed during the summer and implemented in five regions.
Total financing for this project is EUR 16.75 million, of which EUR 3.35 million will be Government contribution. The World Bank will provide EUR 13.4 million (US$ 15 million equivalent) through an IBRD loan of variable spread, with a 14.5-year grace period and a total repayment term of 25.5 years.
Since joining the World Bank in 1992 and IDA in 1993, commitments to Armenia have totaled approximately US$ 2,379,734 million.