Մինչ աշխարհն սպասում է, երբ հայտնի կդառնա 2019թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրը, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հայտարարում է մրցանակի 2020 թվականի առաջադրումների մեկնարկը: Ինչպես տեղեկացնում է IDeA մամուլի ծառայությունը, ամենամյա գլոբալ մրցանակը, որն ստեղծվել է «Ավրորա» մարդասիրական նածաձեռնության կողմից, գտնում եւ աջակցում է մերօրյա հերոսներին, որոնք անձնվիրաբար փրկում են մարդկանց կյանքն աշխարհի վտանգավոր անկյուններում. այն շնորհվում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, կոչված է ընդգծելու այն մարդկանց բացառիկ խիզախությունն ու նվիրվածությունը, ովքեր մեծ ազդեցություն են ունենում մարդկանց կյանքը փրկելու ու բարելավելու գործում: 2015 թվականից «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը մեծարում է այս բացառիկ հերոսներին, խրախուսում նրանց եւ բարձրացնում իրազեկությունը նրանց անձնուրաց աշխատանքի մասին:
«Ավրորայի» հերոսի կարող է առաջադրել յուրաքանչյուր ցանկացող: Մրցանակին հավակնում են խիզախ եւ անձնվեր մարդիկ, որոնք վտանգում են սեփական կյանքը, առողջությունը, ազատությունը՝ պահպանելու այլոց կյանքը: Առցանց առաջադրումներին հետեւում է մարդասիրության ոլորտում հայտնի փորձագետներից կազմված խորհուրդը: Վերջնական որոշում կայացնում է  «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը, որի մեջ մտնում են Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ, նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ եւ միջազգային ճանաչում ունեցող մարդու իրավունքների պաշտպաններ: «Ավրորա» մրցանակի չափանիշներն ու ընտրական գործընթացի մանրամասն նկարագրությունը ներկայացված են մրցանակի կայքում:
Ամեն տարի «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը 1 մլն դոլարի պարգեւ է շնորհում դափնեկրին՝ բացառիկ հնարավորություն տալով շարունակելու նվիրատվության շղթան՝ աջակցելով իրեն ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին։
«Ավրորա» մրցանակի մեկնարկից՝ 2015-ից սկսած՝ ստացվել է 1399 առանձին թեկնածուների ավելի քան 2200 առաջադրում՝ մոտ 125 երկրներից, ավելի քան 20 լեզուներով։ 2019թ. «Ավրորա» մրցանակի համար եղել է 719 առաջադրում 72 երկրից, ընդ որում՝ 523-ը՝ չկրկնվող թեկնածուներ: 2019թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի անունը հայտնի կդառնա 2019թ. հոկտեմբերի 20-ին` առաջին «Ավրորա» ֆորումի շրջանակում:
Վերջին տարիների ընթացքում ընտրվել է «Ավրորայի» 14 հերոս, դափնեկիր: Դափնեկիրներից յուրաքանչյուրն առաջադրել է երեքական կազմակերպություն, որոնց միջոցով «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն օգնել է պայքարել մանկական աղքատության դեմ, բարելավել փախստականների եւ ծնողազուրկ երեխաների դրությունը, կրթական, հոգեբանական եւ բժշկական օժանդակություն ցուցաբերել պատերազմներից տուժածներին, ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ով ապրող երեխաներին եւ սեռական բռնության զոհերին։ Դա հնարավոր է դարձել աշխարհով մեկ տարբեր նախաձեռնությունների միջոցով՝ ներառյալ միկրովարկային ծրագրերը, կրթաթոշակները, տարրական, միջին եւ մասնագիտական կրթական ծրագրերը, բժշկական պարագաների տրամադրումը եւ այլն: «Ավրորա» մրցանակը 3,3 մլն դոլար է նվիրաբերել մարդասիրության 11 ոլորտներում իրականացվող 23 նախագծի՝ ամբողջ աշխարհում:
Անցած տարի «Ավրորա» մրցանակը շնորհվեց փաստաբան եւ ռոհինջա մուսուլման առաջնորդ Չո Լա Աունին, որը, չնայած հալածանքներին եւ 12 տարի անազատության մեջ անցկացրած տարիներին, շարունակում է պայքարել Մյանմայում ռոհինջա ժողովրդի իրավունքների համար: «Ավրորա» մրցանակն աջակցում է Չո Լա Աունի առաջադրած միջազգային կազմակերպություններին, որոնք բժշկական եւ այլ անհրաժեշտ օգնություն են տրամադրում Մյանմայի փախստականներին:
«Հայ ժողովուրդն իր մեծագույն ողբերգությունն ապրեց մեկ դար առաջ, հիմա, կարծես, ռոհինջա ժողովուրդն է նմանատիպ արհավիրքի միջով անցնում: Հայոց ցեղասպանությունից ավելի քան 100 տարի անց պատահական չէ, որ հենց դուք եք հույս ներշնչում եւ օգնության ձեռք մեկնում ծայրահեղ կարիքի մեջ հայտնված մարդկանց: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության օրինակը պետք է վարակիչ լինի, քանի որ սա է մարդասիրական ճգնաժամերն ու մարտահրավերները հաղթահարելու միակ ճանապարհը՝ աշխարհը դարձնելով փոքր-ինչ ավելի ապահով վայր մարդկության համար՝ անկախ էթնիկ, ռասայական եւ կրոնական պատկանելությունից», - ասել է 2018թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Չո Լա Աունը:
2020 թվականի «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների փուլն սկսվում է 2019 թվականի մայիսի 16-ին՝ «Միասին խաղաղ ապրելու» միջազգային օրը, որը ՄԱԿ-ը հռչակել է միասին ապրելու եւ արարելու ցանկության նպատակով՝ հանուն խաղաղ, համերաշխ, ներդաշնակ եւ կայուն աշխարհի ստեղծման: Առաջադրումների փուլը կավարտվի 2019թ. հոկտեմբերի 31-ին։

Пока мир ждет объявления имени лауреата премии «Аврора» – 2019, открывается прием номинаций на премию 2020 года.
Как сообщает пресс-служба IDeA, глобальная ежегодная премия, созданная Гуманитарной инициативой «Аврора», находит и поддерживает современных героев, которые занимаются непростой гуманитарной деятельностью в самых опасных регионах нашего мира. Премия «Аврора», присуждаемая от лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям, призвана подчеркнуть важность помощи тем, кто продемонстрировал исключительное мужество и неизменную готовность помогать ближнему, а также оказал огромное воздействие на благосостояние человечества. С момента своего создания в 2015 году Гуманитарная инициатива «Аврора» воздает должное этим выдающимся людям, поддерживая их и рассказывая миру об их самоотверженной деятельности.
Номинировать на премию может любой желающий. Гуманитарная инициатива «Аврора» ищет бесстрашных людей, рискующих собственной жизнью, здоровьем, свободой, репутацией или благополучием ради спасения других. Заполненная на сайте заявка рассматривается профессиональным советом и экспертами в области решения гуманитарных проблем. Окончательное решение относительно героев «Авроры» и лауреата премии принимает Отборочная комиссия, в которую входят лауреаты Нобелевской премии мира, бывшие главы государств и всемирно известные правозащитники. Более подробное описание критериев премии и отборочного процесса вы можете найти на сайте премии.
Каждый год премия «Аврора» присуждается одному лауреату, который получает награду в размере 1 млн долларов и уникальную возможность продолжить эстафету добра, поддержав организации, вдохновившие его гуманитарную деятельность.
С момента создания премии в 2015 году премии на нее было выдвинуто 1399 уникальных кандидатов и прислано более 2200 заявок на более чем 20 языках из 125 стран. На премию 2019 года было получено 719 заявок из 72 стран, причем впервые в истории на премию было выдвинуто 523 уникальных кандидата. Имя лауреата премии «Аврора» – 2019 будет названо 20 октября 2019 года, во время первого Форума «Аврора».
Всего за последние несколько лет было выбрано 14 героев «Авроры» и 3 лауреатов премии. Каждый из лауреатов номинировал 3 организации, которые получили поддержку от «Авроры». Помогая этим организациям, Гуманитарная инициатива «Аврора» борется с детской нищетой, обеспечивает молодым беженцам и сиротам доступ к качественному образованию, улучшает здравоохранение, поддерживает жертв войны и насилия, а также ВИЧ- и СПИД-инфицированных. Это стало возможным благодаря широкому кругу инициатив по всему миру, получающих финансирование от премии. В их число входят программы микрокредитования, стипендии на обучение, в том числе начальное, среднее и профессиональное, программы обеспечения медикаментами и многое другое. В общей сложности премия «Аврора» направила на поддержку 23 проектов в 11 сферах гуманитарной деятельности 3,3 млн долларов.
В прошлом году премию «Аврора» – 2018 получил Чжо Ла Аун, адвокат из Мьянмы, который провел в заключении 12 лет за мирный протест против насилия и дискриминации в отношении рохинджа. Несмотря на это, Аун продолжает сражаться за равноправие, доступ к образованию и соблюдение прав своего народа. Награда премии «Аврора» была направлена на поддержку выбранных Чжо Ла Ауном международных организаций, которые оказывают помощь беженцам-рохинджа.
«Столетие назад армянский народ пережил настоящую трагедию, и сегодня рохинджа довелось столкнуться с похожей катастрофой. Через сто лет после Геноцида армян вы дарите людям в беде надежду и поддержку. Примеру Гуманитарной инициативы «Аврора» должно последовать все человечество, поскольку только так мы сможем справиться с гуманитарными вызовами и сделать мир чуть более безопасным для людей всех национальностей, рас и религий», – отметил лауреат премии «Аврора» – 2018 Чжо Ла Аун, ставший третьим обладателем этого титула с момента создания премии.
Прием номинаций на премию «Аврора» – 2020 открывается 16 мая 2019 года, в Международный день мирного сосуществования, провозглашенный ООН для выражения приверженности мирового сообщества стремлению жить и действовать сообща в целях достижения устойчивого мира, солидарности и гармонии во всем мире. Прием номинаций закроется 31 октября 2019 года.