Լիտվայում հայտարարվել է լռության օր կիրակի նշանակված նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլից առաջ, որի հետ միաժամանակ տեղի կունենան նաեւ Եվրախորհրդարանի պատգամավորների ընտրությունները։ Ինչպես լրագրողներին բացատրել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Լաուրա Մատյոշայտիտեն, ցանկացած քարոզչության արգելք, օրենքի համաձայն, մտցվում է քվեարկությունն սկսվելուց 30 ժամ առաջ, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«ԶԼՄ-ներում ագիտացիոն հրապարակումների, ագիտացիոն նյութերի տեղադրումների արգելքը հասարակական վայրերում, ինչպես նաեւ ագիտացիոն բնույթի տեքստերի տեղադրման արգելքը սոցցանցերում գործելու է մինչեւ քվեարկության օրը ընտրատեղամասերի փակվելը»,- բացատրել է նա։ Բացառություն է արվել թեկնածուների գովազդային պաստառների համար, որոնք ավելի վաղ տեղադրվել էին վահանակներին։ «Եթե պաստառները կախվել են մինչեւ արգելքը, դրանք հանել պետք չէ, բայց ընտրատեղամասերից 50 մետր շառավղով հեռավորության վրա չպետք է որեւէ ագիտացիոն նյութ լինի, այդ թվում եւ այդ պաստառները»,- ասել է Մատյոշայտիտեն։
Քվեարկությունը կսկսվի մայիսի 26-ին, առավոտյան 07.00-ին։ Այսպիսով, մորատորիումը ուժի մեջ է մտնում շաբաթ ժամը 01.00-ին։
Նախագահի ընտրությունների երկրորդ փուլը տեղի կունենա առաջինից երկու շաբաթ հետո (այդ ժամանակ ինը թեկնածուներից ոչ մեկին չէր հաջողվել հավաքել հաղթանակի համար անհրաժեշտ 50 տոկոսից ավելի ձայներ)։ Երկրորդ փուլ են դուրս եկել 44-ամյա ֆինանսների նախկին նախարար Ինգրիդա Շիմոնիտեն եւ 54-ամյա տնտեսագետ Գիտանաս Նաուսեդան։  Նրանք ստացել են համապատասխանաբար 31,1 եւ 30,94 տոկոս ձայներ, տարբերությունը՝ 5323 ձայն։ Փորձագետների կարծիքով՝ հավակնորդների շանսերը մոտավորապես հավասար են, լարված պայքար է սպասվում։
Լիտվայի ներկա նախագահ Դալյա Գրիբաուսկայտեն նախագահում է երկրորդ ժամկետում եւ երրորդին հավակնել չի կարող։
Քաղաքացիները միաժամանակ ընտրում են Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ։ Լիտվայի համար այնտեղ ամրագրված է 11 տեղ, որոնց հավակնում է 302 թեկնածու։

День тишины объявлен в Литве перед назначенным на воскресенье вторым туром президентских выборов, одновременно с которым пройдут выборы депутатов Европарламента. Как пояснила журналистам председатель Главной избирательной комиссии Лаура Матьёшайтите, запрет на любую агитацию вводится, согласно закону, за 30 часов до начала голосования, передает ТАСС
«Запрет на агитационные публикации в СМИ, на размещение агитационного материала в общественных местах, а также на распространение текстов агитационного характера в социальных сетях действует до закрытия избирательных участков в день голосования», - пояснила она. Исключение cделано для рекламных плакатов кандидатов, ранее размещенных на оборудованных самоуправлениями стендах. «Если плакаты были вывешены до объявления запрета, снимать их не надо, но в радиусе 50 м от избирательных участков не должно быть никакого агитационного материала, в том числе и таких плакатов», - отметила Матьёшайтите.
Голосование начнется 26 мая в 07:00 по местному времени. Таким образом, мораторий на предвыборную агитацию вступает в силу в 01:00 в субботу.
Второй тур выборов президента республики состоится через две недели после первого этапа, когда никому из девяти кандидатов не удалось набрать необходимые для победы более 50% голосов избирателей. Во второй тур вышли 44-летняя экс-министр финансов Ингрида Шимоните и 54-летний экономист Гитанас Науседа. Они получили соответственно 31,13% и 30,94% голосов, разница составила всего 5 323 голоса. По мнению экспертов, шансы претендентов примерно равны, ожидается напряженная борьба.
Нынешний президент Литвы Даля Грибаускайте находится на посту второй срок и на третий претендовать не может.
Одновременно граждане избирают депутатов Европарламента. За Литвой в нем закреплено 11 мест, на которые претендуют 302 кандидата.