Հայաստանի հանրային խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանը չհիմնավորված է համարում երկրում վեթինգի ինստիտուտի ներդրումը: Նա իր կարծիքը հայտնեց լրագրողների հետ զրույցում՝ շեշտելով, որ դա իր անձնական կարծիքն է:
Նրա խոսքով՝ վեթինգի եւ անցումային արդարադատության ներդրումը հիմնավորված չէ՝ ինչ էլ այս ընթացքում ասվի: Մանուկյանը նշեց, որ կոռուպցիա կա, եւ ոչ ոք այս հարցում չի վիճում: Այդ մասին են վկայում նաեւ միջազգային հետազոտությունների արդյունքները: Սակայն Հայաստանն այդպիսի ցուցակներում զբաղեցնում է ավելի շահեկան դիրքեր այլ հետխորհրդային հանրապետությունների համեմատությամբ, այսինքն վիճակը վատ է, բայց կան էլ ավելի վատթար վիճակներով երկրներ:
«Վեթինգը եւ անցումային արդարադատությունը ժամանակավոր միջոցներ են, իսկ հանրության մոտ տպավորություն է ստեղծվում, թե սա համադարման է»,- նշեց Վազգեն Մանուկյանը՝ հիշեցնելով, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարի փորձեր են ձեռնարկվել դեռեւս հին Բաբելոնում եւ Հռոմում: Այնուհետեւ շարունակեց, թե չպետք է մտածել, որ ժողովրդավարության միջնաբերդ Եվրոպայում կոռուպցիա չկա: Փորձագիտական խմբերի տեղեկություններով՝ Ֆրանսիայի տնտեսության 12 տոկոսը ստվերում է, Ամերիկայի տնտեսության՝ մոտ 7-8 տոկոսը:
«Կոռուպցիայի դեմ պայքարը հեշտ գործ չէ, եւ կտեւի տասնյակ, եթե ոչ հարյուրավոր տարիներ: Կոռուպցիայի դեմ անհրաժեշտ է պայքարել օրենքներով, եթե պետք է փոփոխություններ կատարել Սահմանադրության մեջ»,- կարծում է Վազգեն Մանուկյանը: Նա հիշեցրեց, որ Վենետիկի հանձնաժողովը Ալբանիայում վեթինգի ներդրումը վտանգավոր է համարել եւ այն արդարացված է համարում միայն ֆաշիզմից, տոտալիտարիզմից, բռնապետությունից ժողովրդավարության երկրի անցման դեպքում: «Հայաստանն այդպիսի երկիր չի եղել: Հայաստանում գործել են ժողովրդավարական պետության բոլոր ինստիտուտները: «Քաղբանտարկյալ» տերմինը կարելի է կիրառել 3-4 անձանց համար: Անցած տարվա ընթացքում նման ոչ մի ինստիտուտ չի ավելացել: Վեթինգի եւ անցումային արդարադատության ինստիտուտների արդարացված ներդրման համար մենք պետք է ամբողջ աշխարհին համոզենք, որ մեզ մոտ տոտալիտար պետություն է եղել: Իսկ դա մեզ պե՞տք է»,- հարց տվեց Վազգեն Մանուկյանը:
Ի պատասխան հարցին՝ անհրաժեշտ է արդյոք 2016 թվականի ապրիլյան իրադարձությունները պարզելու հանձնաժողովը, Վազգեն Մանուկյանը նշեց, որ ինքը դա էլ է վտանգավոր եւ վնասակար համարում: «Բայց այն ստեղծվել է, եւ չեմ ցանկանում մեկնաբանել: Թող աշխատի, տեսնենք արդյունքը: Չեմ ցանկանում իրադարձությունները կանխագուշակել»,- եզրափակեց Վազգեն Մանուկյանը:
Նշենք, որ այսօր նախատեսված էր Հանրային խորհրդի նիստը՝ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանի մասնակցությամբ եւ անցումային արդարադատության հարցերի քննարկում: Նկատի ունենալով, որ նախարարը չի կարողացել ներկայանալ, նիստը տեղափոխվել է հաջորդ երկուշաբթի:

Глава Общественного совета Армении Вазген Манукян считает неоправданным внедрение института веттинга в республике. Свое мнение он высказал в беседе с журналистами, подчеркнув, что высказывает свое личное мнение.
По его словам, внедрение веттинга и переходного правосудия не оправданно, что бы при этом не говорилось. Коррупция, заметил Манукян, есть, и никто с этим не спорит. О том же говорят и результаты международных исследований. Однако Армения в таких списках занимает куда более выгодные позиции по сравнению с другими постсоветскими странами, то есть положение плохое, но есть страны в куда более худшем положении.
«Веттинг и переходное правосудие – меры временные, а у общества создается впечатление, что это панацея», -заметил Вазген Манукян, напомнив, попытки борьбы с коррупцией предпринимались еще в древнем Вавилоне и Риме. Однако, продолжил Манукян, не надо думать, что в Европе, цитадели демократии, нет коррупции. По данным экспертных групп, 12% экономики Франции в тени, около 7-8% экономики США в тени. «Борьба с коррупцией дело нелегкое, и займет десятки, если не сотни лет. С коррупцией необходимо бороться законами, если надо, внести изменения в Конституцию», - считает Вазген Манукян. Он напомнил, что Венецианская комиссия внедрение веттинга в Албании сочла опасным и считает его оправданным лишь в случаях перехода страны от фашизма, тоталитаризма, диктатуры к демократии. «Армения не была такой страной. В Армении действовали все институты демократического государства. Действовал институт омбудсмена, другие институты. Термин «политический заключенный» можно было применить к 3-4 лицам. За прошедший год ни один такой институт не прибавился.  Чтобы оправданно внедрять институты веттинга и переходного правосудия, нам надо убедить весь мир, что у нас было тоталитарное государство А нам это надо?», - задался вопросом Вазген Манукян.
Отвечая на вопрос, нужна ли комиссия по выяснению  обстоятельств апрельских событий 2016 г, Вазген Манукян заметил, что и это он считает опасным и вредным. «Но она создана, и комментировать я не хочу. Пусть поработает, увидим результат. Не хочу предвосхищать события», - заключил Вазген Манукян.
Отметим, что сегодня планировалось заседание Общественного совета с участием министра юстиции Артака Зейналяна и обсуждение вопросов переходного правосудия. Ввиду того, что министр не смог явиться, заседание перенесено на следующий понедельник.