Հայաստանի  ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում այսօր՝ հունիսի 6-ին, շարունակվում են «ՀՀ 2018 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումները:
Նախօրեին առաջին նիստում ներկայացվել են 2018 թվականի հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշները, բյուջետային եկամուտների ձեւավորումը, հարկային ու մաքսային քաղաքականությունը, ծախսերն ու պակասուրդը:
Այսօր հանդես կգա ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, ով կներկայացնի եվրոպական ինտեգրման, ԵՏՄ-ի եւ տարածաշրջանային մյուս երկրների հետ կապերի, ինչպես նաեւ միջազգային կազմակերպություններին անդամակցելու հետ կապված ծախսերն ու եկամուտները:

YEREVAN. – The preliminary discussions on the reports of the execution of the 2018 State Budget have resumed Thursday at the standing committees of the National Assembly of Armenia.
At the first discussions Wednesday, the main macroeconomic indicators for 2018, the formation of budget revenues, tax and customs policies, as well as the budget expenses and deficits were presented.
Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan is delivering a report Thursday. He is presenting the budget expenditures and revenues related to Armenia’s European integration, ties with the Eurasian Economic Union and other regional countries, as well as membership in international organizations.