Իրանի հասցեին Օմանի ծոցում իրավիճակի առնչությամբ անհիմն մեղադրանքներին հազիվ թե կարելի է ուշադրություն դարձնել, հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
«Մենք չենք մոռացել սպիտակ փոշով փոքրիկ տարաները (որոնք 2003 թվականին ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Քոլին Փաուելը ցույց էր տվել ՄԱԿ-ի ԱԽ-ին որպես ապացույց՝ իբրեւ Իրաքն ունի զանգվածային ոչնչացման զենք, ինչը հետագայում չէր ապացուցվել – խմբ.): Մենք դա հիշում ենք: Եւ այդ պատճառով մենք սովորել ենք լինել զսպված մեր գնահատականներում եւ, ինչպես նախկինում, կոչ ենք անում ամեն դեպքում սթափ գնահատել իրավիճակն ու սպասել, երբ ինչ-որ համոզիչ տվյալներ կհրապարակվեն: Հենվել այն բանի վրա, թե դրանք ինչ-որ գաղտնի տվյալներ են, այս դեպքում աբսուրդային է»,-ասել է Պեսկովը:
Front Altair եւ Kokuka Courageous նավթային լցանավերը ենթարկվել էին հարձակման Իրանի ափերի մոտ հունիսի 13-ին: Նավերի վրա որոտացել էին պայթյուններ, այնուհետեւ բռնկվել էր հրդեհ: Անձնակազմի բոլոր 44 անդամներին տարհանել են իրանցի փրկարարները, տուժողներ չկան: ԱՄՆ-ը եւ Մեծ Բրիտանիան մեղադրել են հարձակումների մեջ Իրանին: Թեհրանը հերքում է բոլոր մեղադրանքները:

Голословные обвинения в адрес Ирана по ситуации в Оманском заливе вряд ли можно принимать во внимание, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает РИА Новости.
«Мы же не забыли пробирки с белым порошком (которые в 2003 году госсекретарь в США Колин Пауэлл показал в СБ ООН как доказательства якобы наличия ОМУ у Ирака, что впоследствии не подтвердилось - ред.). Мы помним это. И поэтому мы научились быть сдержанными в своих оценках и по-прежнему призываем все-таки трезво оценивать ситуацию и дождаться, когда появятся какие-то убедительные данные. Ссылаться на то, что это какие-то секретные данные в данном случае абсурдно», - сказал Песков.
Взрывы на двух танкерах в Оманском заливе — зарегистрированном в Панаме Kokuka Courageous и принадлежащем норвежской Frontline, шедшем под флагом Маршалловых островов Front Altair — произошли 13 июня. После взрывов танкеры загорелись. США, Британия и Саудовская Аравия обвинили в нападениях Иран. Тегеран все обвинения отрицает.