Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահ Մուսթաֆա Շենթոփն ասել է, որ Թուրքիան չի դադարեցնի հորատումները Կիպրոսի մերձափնյա մասում, չնայած ԵՄ-ի կողմից հնարավոր միջոցներին։
Ավելի վաղ տեղեկացվում էր, որ ԵՄ գագաթաժողովն անհանգստություն է հայտնել Արեւելյան Միջերկրածովում Թուրքիայի «ապօրինի հորատումների» հետ կապված, պաշտպանել է ԵՀ «կետային միջոցների» մշակման հանձնառությունը եւ պատրաստակամություն հայտնել «համարժեք արձագանքելու» իրադարձություններին։
«Թուրքիան իրավունք ունի հորատելու Արեւելյան Միջերկրածովում՝ ելնելով միջազգային իրավունքից, եւ մենք լի ենք վճռականությամբ՝ իրականացնելու այդ իրավունքը։ Թուրքիան չի հանդուրժի նման բլեֆը կամ սպառնալիքները։ Ոչ ոք չի կարող ստիպել մեզ հրաժարվել մեր բնական իրավունքից»,- տեղեկացրել է Շենթոփը ՌԻԱ «Նովոստի»-ին։
Նրա խոսքով՝ Կիպրոսին չպետք է թույլ տան մտնել ԵՄ, քանի որ սկզբում նա պետք է լուծի իր սահմանային վեճերը։
Կիպրոսի ափամերձ հատվածում եւ բացառկ տնտեսական գոտում գազի հանքավայրեր կան։ Թուրքիան կարծում է, որ իրավունք ունի շրջանի բնական հարստությունների հանդեպ։ Հիմա շրջանում է գտնվում «Ֆաթիհ» հորատանավը, սպասվում է եւս մեկի՝ «Յավուզի» ժամանումը։ Հունաստանը եւ Կիպրոսը սադրանք են համարում թուրքական նավերի կողմից հետախուզում իրականացնելը Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում։

Спикер парламента Турции Мустафа Шентоп заявил, что Турция не прекратит бурение на шельфе Кипра, несмотря на возможные меры со стороны ЕС.
Ранее сообщалось, что саммит ЕС выразил обеспокоенность «незаконной буровой деятельностью» Турции в Восточном Средиземноморье, поддержал поручение для ЕК и дипслужбы выработать «точечные меры» и выразил готовность «реагировать адекватно» на события.
«Турция имеет право на бурение в Восточном Средиземноморье, вытекающее из международного права, и мы полны решимости реализовать его право . Турция не будет терпеть подобный блеф или угрозы. Никто не может заставить нас отказаться от нашего естественного права», - сообщил Шентоп РИА Новости
По его словам, Кипру не должны позволить вступить в ЕС, поскольку сначала он должен решить свои пограничные споры.
На шельфе и в исключительной экономической зоне (ИЭЗ) Кипра найдены месторождения газа. Турция считает, что имеет право на природные богатства в регионе. Сейчас в районе находится буровая установка «Фатих», ожидается также прибытие судна «Явуз». Греция и Кипр считают провокацией проведение турецким буровым судном геологоразведки в исключительной экономической зоне Кипра.