2019 թվականի հունիսի 28-ը Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա կաթողիկոսի համար յուրահատուկ նշանակություն ունեցող օր է դարձել, քանի որ Վեհափառ Հայրապետը, հաղթահարելով բոլոր դժվարությունները, եղել է Թուրքիայի կողմից բռնագրաված Հյուսիսային Կիպրոսում եւ այցելել հայ ժողովրդի եւ եկեղեցու համար կարեւոր նշանակություն ունեցող հոգեւոր կենտրոններ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսի ֆեյսբուքյան էջից։
Վեհափառ հայրապետը Կիպրսի թեմի կաթողիկոսական փոխանորդ գերաշնորհ Տեր Խորեն արքեպիսկոպոս Տողրամաճյանի եւ  Կիպրոսի հայ համայնքի ներկայացուցիչ Վարդգես Մահտեսյանի ուղեկցությամբ այցելել է Նիկոսիայի թուրքական հատվածում գտնվող Ս. Աստվածածին եկեղեցի, Ազգային առաջնորդարան եւ Մելիքյան–Ուզունյան դպրոց։

The 28th of June 2019 was a special day for His Holiness Aram I, Catholicos since the Supreme Patriarch overcame all the hardships and visited the major spiritual centers of the Armenian people and the Armenian Church in Northern Cyprus, which is under the seizure of Turkey. This is reported on the Facebook page of Catholicos of the Holy See of Cilicia.
The Supreme Patriarch visited the St. Mary’s Church, the Armenian Prelacy and Melikian-Ouzounian School in the Turkish sector of Nicosia along with Catholicossal Vicar of the Cyprus Diocese, Archbishop Khoren Doghramadjian and Representative of the Armenian community of Cyprus Vartkes Mahdessian.