Հասարակությունը «սեւերի» եւ «սպիտակների» բաժանելը ստեղծում է դրանում ատելության մթնոլորտ: Այդ մասին հուլիսի 19-ին «Բռնության եւ ատելության խոսք» թեմայի շուրջ քննարկման ժամանակ հայտարարել է «Մեդիա պաշտպան» նախաձեռնության ղեկավար Աղասի Ենոքյանը:
Նրա խոսքով՝ դա հանգեցրել է այսպես կոչված ենթահասարակության ի հայտ գալուն, որի կողմնակիցները մտածում են միայն սեփական շահերի մասին:
«Երբ տվյալ մարդը դառնում է հասարակական քննադատության առարկա, նա դադարում է համարվել այդ ենթահասարակության ցանկալի մասը»,-նշել է նա:
Աղասի Ենոքյանն ավելացրել է, որ եկել էր մի պահ, երբ վիրավորանքը, այդ թվում՝ երկրի ղեկավարության կողմից, թուլացել էր, սակայն դատական համակարգի շուրջ իրավիճակի հետ կապված՝ այդ միտումը կրկին ակտիվացել է:
«Անհրաժեշտ է անհատապես նշել նրանց, ովքեր տարածում են ատելության մթնոլորտը, հակառակ դեպքում այդ երեւույթի հետ պայքարը հաջողություն չի ունենա»,-ամփոփել է փորձագետը:

Разделение  общества на «черных»  и «белых» создает атмосферу ненависти в обществе. Об этом во время обсуждения на тему «Слово насилия и ненависти»  19 июля заявил руководитель  инициативы «Защита медиа» Агаси Енокян.
По его словам, это привело к тому, что появились некие субобщества, сторонники которых думают только о своих интересах.
«Когда данный человек становится предметом общественной критики, он перестает являться предпочтительной частью этого субобщества», - отметил он.
Он заметил, что в какой-то момент оскорбление, в том числе со стороны руководителей  страны ослабло, однако в связи с ситуацией вокруг судебной системы, данная тенденция снова активизировалась.
«Необходимо адресно указывать на тех, кто распространяет атмосферу насилия, иначе борьба с этим явлением  не будет иметь успеха»,- заключил эксперт.