Ընդհանուր ֆինանսական շուկայի ստեղծումը ԵՏՄ-ի համար սկզբունքային նշանակություն ունի: Այս մասին ղրղզական Չոլպոն-Ատայում ընթացող Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի արդյունքներով ճեպազրույցում ասել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Հիշեցնենք, որ ներկայումս կառույցում նախագահում է Հայաստանը:
Գործընկերներին շնորհակալություն հայտնելով կառուցողական եւ արդյունավետ աշխատանքի համար՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ընդհանուր 15 հարց է քննարկվել, որոնցից շատերով համաձայնության են հասել, ինչը թույլ կտա հիմք պատրաստել Բարձրագույն եվրասիական տնտեսական խորհրդի հաջորդ նիստի համար:
Վարչապետը նիստի օրակարգից նշել է ԵՏՄ շրջանակում ալկոհոլային շուկայի կարգավորման նախագծի հարցը: Նրա խոսքով՝ փաստաթուղթն ուղղված է ալկոհոլային արտադրանքի փոխադարձ վաճառքում խոչընդոտների վերացմանը եւ միության շրջանակում խոչընդոտներ թույլ չտալու համար պայմանների ձեւավորմանը: «Հուսով եմ, որ մեզ կհաջողվի հասնել վերջնական համաձայնության»,- նշել է Փաշինյանը:
Մյուս հարցն ուղղված է փոխադարձ առեւտրի ընդլայնմանը: Որոշումը նախատեսում է համատեղ կանխատեսումների հրապարակում ագրոարդյունաբերական համալիրի զարգացման եւ պահանջարկի հավասարակշռության վերաբերյալ եւ առաջարկներ՝ 2019-2020 թվականների գյուղատնտեսական արտադրանքի, պարենի, հումքի` մանրաթելերի և բրդի վերբերյալ:
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի, ակնհայտ է, որ այս տեղեկատվությունը արտադրողներին հնարավորություն կտա ավելի լավ կողմնորոշվել ԵՏՄ շուկաներում եւ ավելի արդյունավետ ծրագրել ռազմավարությունը:
Վարչապետը նշեց նաեւ մինչեւ 2025 թվականը ընդհանուր շուկայի ձեւավորման աշխատանքների ժամանակացույցի մշակման մասին: Ըստ նրա՝ ընդհանուր ֆինանսական շուկայի ստեղծումը սկզբունքային նշանակություն ունի ինտեգրացիոն միության հետագա կատարելագործման եւ ԵՏՄ երկրների միջեւ կապերի ամրապնդման համար:

Creating a common financial market is of fundamental importance to the Eurasian Economic Union (EAEU), said Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan at a briefing following the meeting of the Eurasian Intergovernmental Council in the Kyrgyz Cholpon Ata.
Armenia is currently chairing the structure.
Thanking colleagues for their constructive and productive work, Nikol Pashinyan noted that a total of 15 issues have been discussed, many of which have been summed up with an agreement, which will help prepare the foundation for the next meeting of the Supreme Eurasian Economic Council.
According to him, the issue of coordinating the draft regulation of the alcohol market within the EAEU is on agenda. The document is aimed at removing obstacles in the mutual trade in alcohol products and creating conditions for preventing barriers within the union, he said.
“I hope that we will be able to reach a deal,” Pashinyan noted.
Another issue is aimed at expanding mutual trade. The decision provides for the publication of joint forecasts for the development of the agro-industrial complex and the balance of demand and is proposed for agricultural products, food, raw materials - fiber and wool for 2019-20. This information will allow manufacturers to better navigate the EAEU markets and plan their strategy more efficiently, he added.
The Prime Minister also noted the development of a schedule for the formation of a common market until 2025.
According to him, the creation of a common financial market is of fundamental importance for further improving the integration association and strengthening ties between the EAEU member states.