Իրանը ներկայացրել է Bavar-373 անվանումով հեռահար ռադիուսի գործողության հակաօդային պաշտպանության նորագույն հրթիռային համակարգը, հաղորդում է Tasnim-ը:
Bavar-373 հրթիռային համալիրը ներկայացվել է Թեհրանում պաշտպանական արդյունաբերության ազգային օրվան նվիրված միջոցառման ժամանակ, որին մասնակցել են բարձրաստիճան պաշտոնական անձինք, այդ թվում նախագահ Հասան Ռոհանին եւ պաշտպանության նախարար, բրիգադային գեներալ Ամիր Հաթամին:
ՀՕՊ համակարգն ունակ է հայտնաբերել մինչեւ 100 թիրախ, հետեւել դրանցից 60-ին եւ միաժամանակ խոցել 6-ը: Առանձնահատկություններից մեկն ուղղաձիգ մեկնարկային համակարգն է, որը հիմնականում օգտագործվում է ռազմանավերի վրա հակաօդային պաշտպանության համար:
ՀՕՊ համակարգն օգտագործում է 3 տարբեր տեսակի հրիթռներ տարբեր բարձրությունների վրա թիրախների խոցման համար:

Иран представил новейшую ракетную систему противовоздушной обороны дальнего радиуса действия под названием Bavar-373, передает Tasnim.
Ракетный комплекс Bavar-373 был представлен во время церемонии, состоявшейся в Тегеране по случаю Национального дня оборонной промышленности, в которой приняли участие высокопоставленные официальные лица, в том числе президент Хасан Роухани и министр обороны бригадный генерал Амир Хатами.
Система ПВО большой дальности способна обнаруживать до 100 целей, отслеживать 60 из них и одновременно поражать шесть. Отличительной особенностью Bavar-373 является его система вертикального пуска с квадратными пусковыми установками, в основном используемая для противовоздушной обороны на военных кораблях.
Система противовоздушной обороны использует три различных типа ракет для поражения целей на разных высотах.