«Հելսինկյան նախաձեռնություն-92» ղարաբաղյան կոմիտեն հանդես է եկել հայտարարությամբ 2019 թվականի սեպտեմբերի 8-ին կայացած ընտրությունների առիթով։
«Արցախի Հանրապետության ամբողջ տարածքում 228 համայնքներում տեղի են ունեցել տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ։ «Հելսինկյան նախաձեռնություն-92» ղարաբաղյան կոմիտեն առաջին ոչկառավարական կազմակերպությունն է ամբողջ Հարավային Կովկասում, այն բազմաթիվ ոչկառավարական միջազգային կազմակերպությունների անդամ է, որն ունի իրավապաշտպան գործունեության եւ, մասնավորապես, աշխարհի շատ երկրներում ընտրությունների ընթացքի մոնիթորինգի եւ դիտորդական առաքելության պատկառելի եւ ընդունված փորձառություն։ Արցախի տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում ներկայացվել է որպես պաշտոնական դիտորդ՝ գրանցված Արցախի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից։ Կազմակերպությունն իրականացրել է ընտրությունների ողջ գործընթացի մոնիթորինգի մեծ աշխատանք, ներառյալ նախընտրական քարոզարշավը եւ հենց ընտրությունների ընթացքը։ «Հելսինկյան նախաձեռնություն-92» ղարաբաղյան կոմիտեն հայտարարում է. - տեղական ինքնակառավարման մարմիններում թեկնածուների առաջադրման գործընթացը, ներառյալ քաղաքապետերինը, ընթացել է ժողովրդավարական հիմքով, Արցախի ընտրական իրավունքի մասին օրենքի դրույթներին համապատասխան։ Ոչ մի ճնշում իշխանությունների կողմից  առաջադրման գործընթացի վրա չի եղել։ Թեկնածուներին տրամադրվել է հավասար հնարավորություն իրենց ծրագրերի եւ գաղափարների քարոզման համար; - 2019թ. սեպտեմբերի 8-ի ընտրությունների ժամանակ «Հելսինկյան նախաձեռնություն-92» ղարաբաղյան կոմիտեն լուրջ բացթողումներ եւ խախտումներ չի հայտնաբերել, որոնք կարող էին ազդել ընտրությունների ընթացքի վրա; - ընտրություններն անցել են թափանցիկ եւ ժողովրդավարական։ Ընտրություններին մասնակցել է ընտրողների 65,4 տոկոսը; - ընտրատեղամասերում իրենց դիտորդական առաքելությունն են իրականացրել Արցախի եւ Հայաստանի հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, ինչպես նաեւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների եւ քաղաքապետերի թեկնածուների վստահված անձինք։ Միեւնույն ժամանակ, «Հելսինկյան նախաձեռնություն-92» ղարաբաղյան կոմիտեն Արցախի իշխանություններին խորհուրդ է տալիս հետագայում կատարելագործել եւ զարգացնել ինչպես ընտրական իրավունքի մասին օրենքը, այնպես էլ ընտրություների անցկացման մեթոդաբանությունը՝ ընտրությունների անցկացման ոլորտում արդի լավագույն միջազգային ձեռքբերումների ոգով։ «Հելսինկյան նախաձեռնություն-92» ղարաբաղյան կոմիտեն շնորհավորում է Արցախի ժողովրդին թափանցիկ եւ ազնիվ ժողովրդավարական ընտրություններում հերթական հաղթանակի առիթով, ինչն, անկասկած, բարձրացնում է երկրի հեղինակությունը՝ որպես զարգացած դեմոկրատական հասարակության կողմնակցի»,- ասվում է հայտարարությունում։
Ժամը 11:00-ի դրությամբ ՏԻՄ ընտրություններին մասնակցել է ընտրողների ավելի քան 12 տոկոսը
Ըստ ընտրական տեղամասերի Մարտակերտի շրջանի Ծմակահող համայնքում 168 ընտրողից քվեարկությանը մասնակցել է 49-ը…
Արցախի մի շարք համայնքներում ՏԻՄ ընտրություններ են
Ըստ ոստիկանության հաղորդած տվյալների՝ ՏԻՄ ընտրությունների ընտրողների քվեացուցակներում ընդգրկված են 1685 ընտրող…
ԱՄՆ Կոնգրեսը համաձայնության է եկել 1,5 տրլն դոլարի ֆինանսավորման, այդ թվում Ուկրաինային օգնության հարցում
ԱՄՆ օրենսդիրները համաձայնության են եկել 2022թ․ ֆինանսական տարվա համար դաշնային կառավարությանը 1,5 տրիլիոն դոլարի ֆինանսավորման հարցում․․․
Մարդկանց մոտ տիրում էր տոնական տրամադրություն. ԱԺ պատգամավորներն ամփոփել են ՏԻՄ ընտրությունները Արցախում
Նա նշել է, որ ընտրություններն անցել են խաղաղ ու հանգիստ պայմաններում…
Բակո Սահակյանն ուղերձ է հղել
Ի սրտե շնորհավորում եմ բոլորիս մեր հանրապետությունում կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների կապակցությամբ...

Нагорно-Карабахский Комитет «Хельсинкская Инициатива - 92» выступил в заявлением в связи с состоявшимися 8 сентября 2019 года выборами.
«На всей территории республики Арцах в 228 общинах состоялись выборы в местные органы власти. Нагорно-Карабахский комитет «Хельсинкская Инициатива-92» первая неправительственная организация на всём Южном Кавказе, член многих международных неправительственных организаций, имеющий солидный и признанный опыт в области правозащитной деятельности, и в частности, в мониторинге и наблюдательской деятельности за ходом выборов во многих странах мира, на выборах в местные органы власти в Арцахе был представлен в качестве официального наблюдателя, зарегистрированный центральной избирательной комиссией Арцаха. Организация провела большую работу по мониторингу всего процесса выборов, включая предвыборную кампанию и сам ход выборов. Нагорно-Карабахский Комитет «Хельсинкская Инициатива - 92» заявляет: ⁃ процесс выдвижения кандидатов в местные органы самоуправления, включая на должности мэров городов, проходил на демократической основе в соответствии с положениями закона об избирательном праве Арцаха. Никакого давления со стороны властей на процесс выдвижения не было. Кандидатам была предоставлена равная возможность для пропаганды своих программ и идеологий; ⁃ во время выборов 8 сентября 2019 г. НКК «ХИ-92» не выявил серьезных недостатков и нарушений, повлиявших на ход выборов; ⁃ выборы прошли прозрачно и демократично. В выборах приняли участие 65,4 процентов избирателей. ⁃ на избирательных участках проводили свою наблюдательскую миссию представители неправительственных организаций Арцаха и Армении, а также доверенные лица кандидатов в органы местного самоуправления и мэры городов. Вместе с тем, НКК «ХИ-92» рекомендует властям Арцаха в дальнейшем совершенствовать и развивать как закон об избирательном праве, так и методологию проведения выборов в духе лучших современных международных навыков проведения выборов. Нагорно- Карабахский Комитет «Хельсинкская Инициатива -92» поздравляет весь арцахский народ с очередной победой в проведении транспарентных и честных демократических выборов, что несомненно поднимет авторитет страны, как приверженца в строительстве развитого демократического общества», - говорится в заявлении.
Конгресс США достиг соглашения о финансировании на $1,5 трлн, включая помощь Украине
Законодатели США достигли соглашения о финансировании федерального правительства на 2022 финансовый год на сумму 1,5 триллиона долларов, включая 13,6 миллиарда долларов на безопасность и гуманитарную помощь для Украины и 15,6 миллиарда долларов...
Бако Саакян: Выборы в ОМС – важный шаг на пути строительства независимого и демократического Арцаха
Сердечно поздравляю всех нас с состоявшимися выборами в органы местного самоуправления...
Мэром Степанакерта избран Давид Саркисян
Учредительный директор ООО «Консалт финанс групп»…
В Арцахе завершилось голосование на выборах ОМС
В 20:00 все избирательные участки закрылись, начался подсчет голосов...
По положению на 17:00 на выборах ОМС в Арцахе проголосовали 57 443 избирателей
Об этом «Арцахпресс» сообщил заместитель главы ЦИК Арцаха Егише Арзуманян, добавив, что выборы можно считать состоявшимися...
Масис Маилян примет решение об участии в президентских выборах в течение 1-2 месяцев
По его словам, были положительные отзывы из Арцаха, Армении и диаспора. «Я благодарен за это, и это поможет принять решение...