Ազգային ժողովի նախագահը այսօր ԱԺ ամբիոնից հանդես է եկել արտահերթ ելույթով՝ անդրադառնալով Սահմանադրական դատարանին վերաբերող հարցերին։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան գրառում է արել «Իրավական ուղի» ՀԿ համահիմնադիր, իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը:
«Ելույթի բովանդակությունը ոչ այլ ինչ էր, քան դեռևս մայիսի 20-ին սկիզբ առած՝ Դատական իշխանությունը և մասնավորապես Սահմանադրական դատարանը կառավարող քաղաքական ուժին ենթարկեցնելու գործընթացի հերթական դրսևորում, այդ գործընթացին օրենսդիր մարմնի պաշտոնական ներգրավում։
Առավել հետաքրքրական էր ելույթի համար ընտրված ժամանակը՝ ՍԴ որոշման հիման վրա երկրորդ նախագահի խափանման միջոցի վերաբերյալ դատական ակտի հրապարակման նախօրեն։ Հաշվի առնելով վերջին ամիսների փորձը՝ կարելի է պնդել, որ ընտրված ժամանակն այս առումով ամենևին պատահական չէր. ՍԴ որոշումը նսեմացնելով՝ նպատակ էր հետապնդվում անուղղակիորեն ազդել առաջին ատյանի դատարանի վրա՝ ստանալու ոչ թե վերաբերելի իրավունքի ու փաստերի հիման վրա՝ դատավորի ներքին համոզմունքից բխող իրավաչափ որոշում, այլ կառավարող ուժի քաղաքական կամքն արտահայտող դատական ակտ»,- գրել է Մելիքյանը։

YEREVAN. – President of Armenia's National Assembly Ararat Mirzoyan made an extraordinary statement in relation to the Constitutional Court, human rights defender Ruben Melikyan wrote on Facebook.
“The content of the speech was nothing but a regular demonstration of the process dating back to May 20 that is subordinating the judiciary and, in particular, the Constitutional Court to the ruling political power, the official involvement of the legislature in that process,” he said.
“The most interesting point was the timing of the speech, the day before the publication of the judicial act on the second president's restraining order based on the Constitutional Court’s ruling. Given the experience of recent months, it can be argued that the chosen time was by no means accidental. By downplaying the ruling, the aim was to indirectly influence the court of first instance, not to obtain a valid ruling based on the judge's internal conviction, but rather to have a judicial act expressing the political will of the ruling political force,” Melikyan wrote.