Հայկական երկու հանրապետությունների ռազմական համագործակցության եւ գործողությունների համադրման ծրագրի շրջանակում ՀՀ զինված ուժերում մեկնարկող «Զինված ուժերի ծավալումը, հակառակորդի ագրեսիայի դիմագրավումը» թեմայով ռազմավարական զորավարժությանը զուգահեռ սեպտեմբերի 24-ից հոկտեմբերի 5-ը պաշտպանության բանակում անց են կացվելու նմանատիպ զորախաղեր, որին ընդգրկվելու են նաեւ տեղական եւ ինքնակառավարման մարմինները:
Անցակացվող զորավարժության նապատակներն են ծավալման եւ մարտական կիրառման պլանների գործնական ստուգումը, ԱՀ եւ ՀՀ ընդհանուր զորահավաքի պլանների իրականին համապատասխանությունը, ներգրավված ուժերի եւ միջոցների մարզումը, զորահավաքային խնդիրների կատարման ուղղությամբ պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, ՊԲ ղեկավարման օղակներին ու զորահավաքային ռեսուրսներին գործնական փորձի հաղորդումը, զորախաղերին ընդգրկված ուժերի, միջոցների, զորահավաքային մարմինների եւ ռեսուրսների հնարավորությունների ուսումնասիրումն ու ճշգրտումը, շտաբների գործողությունների ներդաշնակումը, հակառակորդի կողմից հնարավոր ագրեսիայի դեպքում հավանական զարգացումների գնահատումն ու դրանց լուծման արդյունավետ ուղիների առաջադրումը:
Եռափուլ զորախաղերի ժամանակ իրականացվելու է նաեւ պայմանական նշանակետերի խոցում՝ մարտական կրակի կիրառմամբ:

В рамках военного сотрудничества и программы объединения действий двух армянских республик, параллельно со стратегическими военными учениями на тему «Развертывание Вооруженных сил, предотвращение агрессии противника» в ВС Армении, в период с 24 сентября по 5 октября в Армии обороны пройдут аналогичные военные игры, в которые будут вовлечены также органы местного самоуправления.
Целью намечающихся военных учений являются практическая проверка планов развертывания и боевого применения, соответствование планов общего военного призыва Арцаха и Армении реальности, тренировка вовлеченных сил и средств, передача практического опыта по выполнению задач призыва государственным органам и органам местного самоуправления, руководящим кругам Армии обороны и призывным ресурсам, изучение и уточнение сил, средств и призывных ресурсов, вовлеченных в военные игры, гармонизация действий штабов, оценка вероятных развитий в случае возможной агрессии со стороны противника и предложение эффективных путей по их решению.
Во время военных игр в три этапа будет проведено также поражение условных мишеней с применением боевого огня.