Ռուսաստանը ՄԱԿ ԱԽ-ում հանդես է եկել Սիրիայում Թուրքիայի գործողություններին առնչվող ամերիկյան հայտարարության դեմ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղում կատարելով աղբյուրին։
Նախօրեին ԱԽ անդամները քննարկել էին հարեւան պետությունում Անկարայի գործողությունները, սակայն ամփոփիչ փաստաթուղթ չէր ընդունվել։
Այսօր նիստում քննարկվել է ամերիկյան տարբերակը, որում Վաշինգտոնը, ինչպես եւ եվրոպական գործընկերները, մտահոգություն են հայտնում Սիրիայում ռուսական գործողությունների կապակցությամբ։ Փաստաթղթի նախագծում ԱԽ անդամները Թուրքիային կոչ են անում դադարեցնել ռազմական գործողությունները հարեւան երկրում։ Հայտարարության մեջ նաեւ թուրքական կողմին անհանգստացնող անվտանգության հարցերի լուծման համար դիվանագիտական խողովակները ներգրավելու կոչ կա։
Բացի այդ, փաստաթղթում Թուրքիայի գործողությունները որակվում են որպես ներխուժում։
Գործակալության զրուցակիցը պատմել է, որ Ռուսաստանը հավանություն չի տվել հայտարարության նախագծին, քանի որ այն չի համապատասխանում Մոսկվայի դիրքորոշմանը։
Նախորդ օրը հրապարակված ԱԳՆ մեկնաբանություններում ասվում է, որ ռուսական կողմը լրջորեն անհանգստացած է Սիրիայի հյուսիսում իրավիճակով։ Դիվանագետները նշում են, որ Ռուսաստանը կասկածի տակ չի դնում «ահաբեկիչների դեմ պայքարի եւ Թուրքիայի, ինչպես նաեւ նրանց գրոհներից ու հարձակումներից տարածաշրջանի մյուս երկրների անվտանգության ապահովման օբյեկտիվ անհրաժեշտությունը»։
Միաժամանակ, հաստատությունում ընդգծել են, որ «սիրիական ինքնիշխան հողի այդ հատվածի խաղաղությունը եւ կայունությունը կարող են ապահովվել միայն արդյունավետ եւ փոխհարգալից երկխոսության միջոցով՝ կառավարության եւ քրդերի միջեւ, որոնք սիրիական հասարակության անբաժանելի բաղադրիչն են հանդիսանում»։
Մոսկվան հաստատել է, որ պատրաստ է նպաստել նման երկխոսությանը։ ԱԳՆ-ում նաեւ կարեւոր են համարել «թույլ չտալ հյուսիս-արեւելքում իրավիճակի հետագա ապակայունացումը եւ բացառել քաղաքացիական բնակչության տառապանքները»։ Ռուսաստանը «բոլոր կողմերին կոչ է արել առավելագույն զսպվածություն ցուցաբերել եւ մանրամասն ստուգել նախաձեռնվող քայլերը՝ լիարժեքորեն հարգելով Սիրիայի ինքնիշխանությունը, միասնականությունը եւ տարածքային ամբողջականությունը»։

Россия выступила против американского заявления в Совбезе ООН по ситуации вокруг турецкой военной операции в Сирии, сообщает РИА Новости https://ria.ru со ссылкой на источник.
Накануне члены Совбеза обсуждали действия Анкары в соседнем государстве, однако итоговый документ принят не был.
Сегодня на заседании рассматривался американский вариант, в котором Вашингтон, как и европейские партнеры, выразил обеспокоенность турецкой операцией в Сирии. В проекте документа, с которым ознакомилось РИА Новости, члены Совбеза призывают Анкару прекратить военные действия в соседнем государстве. В заявлении также содержался призыв подключить дипломатические каналы для решения вопросов безопасности, беспокоящих турецкую сторону.
Кроме того, в документе действия Турции были охарактеризованы как вторжение.
Как рассказал собеседник агентства, Россия не одобрила проект заявления, поскольку он не соответствует позиции Москвы.
В комментарии МИД, опубликованном накануне, говорилось, что российская сторона серьезно обеспокоена ситуацией на севере Сирии. Дипломаты отмечали, что Россия не ставит под сомнение «объективную необходимость борьбы с террористами и обеспечения безопасности Турции, как, собственно говоря, всех стран региона, от их атак и нападений».
В то же время в ведомстве подчеркнули, что «мир и стабильность на этой части суверенной сирийской земли могут быть обеспечены лишь через результативный и взаимоуважительный диалог между правительством и курдами, являющимися неотъемлемой составляющей сирийского общества».
Москва подтвердила, что готова содействовать такому диалогу. В МИД также сочли важным «не допустить дальнейшей дестабилизации обстановки на северо-востоке и исключить страдания гражданского населения». Россия призвала «все стороны проявлять максимальную сдержанность и тщательно выверять предпринимаемые шаги, в полной мере уважая суверенитет, единство и территориальную целостность Сирии».