ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 6-ին հանդիպել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Հունաստանի Հանրապետության նախագահ Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսի հետ:
Ողջունելով հյուրին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը ուրախությամբ նշել է, որ Հայաստանի եւ Հունաստանի հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են եւ բացի պետությունների միջեւ հարաբերություններից, հայ եւ հույն ժողովուրդները մեծ համակրանք ու եղբայրական զգացումներ ունեն իրար նկատմամբ, ինչը գալիս է դարերի խորքից: Արարատ Միրզոյանը հիշեցրել է, որ Հունաստանի խորհրդարանը դեռեւս 1996 թվականին ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, 2015 թվականին ընդունել է օրենք, որով քրեականացրել է ցեղասպանության ժխտումը, իսկ Հայաստանի խորհրդարանը ճանաչել է Պոնտոսի հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունը:
Բացի մշակութային, տնտեսական եւ քաղաքական կապերից, Արարատ Միրզոյանը մեծապես կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցությունը եւ նշել միջխորհրդարանական շփումներն ավելի ինտենսիվացնելու անհրաժեշտության մասին: Նա հայտնել է, որ իր կիպրոսյան այցի ժամանակ Կիպրոսի խորհրդարանի նախագահի հետ խոսակցություն է ունեցել Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ խորհրդարանական հնարավոր ձեւաչափի մասին եւ այդ թեմայով շաբաթներ առաջ խոսել է նաեւ Հունաստանի խորհրդարանի նախագահի հետ Ստրասբուրգում կայացած հանդիպման ժամանակ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է նաեւ, որ շատ քիչ երկրներ են մնացել, որոնք դեռ չեն վավերացրել Եվրամիության ու Հայաստանի միջեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված համաձայնագիրը, եւ այդ երկրներից մեկը, ցավոք, Հայաստանի բարեկամ Հունաստանն է՝ հավելելով, որ Հայաստանն ակնկալում է Հունաստանի աջակցությունը վիզաների ազատականացման երկխոսության շուրջ եւս:
Հունաստանի նախագահը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, վստահեցրել է, որ մոտ ժամանակներս իր երկիրը կվավերացնի Հայաստան-ԵՄ համաձայնագիրը, ինչից հետո ակնկալում են, որ Հայաստանի եւ Հունաստանի, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ ԵՄ անդամ մյուս երկրների հետ հարաբերությունները է՛լ ավելի կխորանան: «Մենք պետք է ջանքեր գործադրենք եւ ընդլայնենք մեր հարաբերությունները»,- ասել է Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսը՝ նշելով, որ հայերի եւ հույների ցեղասպանություններն այն ողբերգական էջերն են, որոնք նույնպես միավորում են երկու երկրներին:

Armenian parliament’s speaker Ararat Mirzoyan met Wednesday with the Greek President Prokopios Pavlopoulos, who arrived in Armenia on an official visit, parliament’s press service reported.
Welcoming the guest the Armenian parliament’s speaker noted that the relations between Armenia and Greece are at high level, and besides the relations between the states, the Armenian and Greek peoples have great affection and brotherly feelings towards each other, which come from old centuries.
Ararat Mirzoyan added that the Hellenic Parliament recognized the Armenian Genocide already in 1996, and in 2015 it passed a law and criminalized the denial of genocide, and the Armenian Parliament recognized the genocide of Pontic Greeks and Assyrians. Besides the cultural, economic and political relations, Ararat Mirzoyan highlighted the cooperation between the two states’ parliaments and noted the necessity of more intensifying the inter-parliamentary contacts.
According to him, during his visit in Cyprus he had a conversation with the President of the Cypriot Parliament about Armenia-Greece-Cyprus trilateral parliamentary possible format and also talked about that theme with the President of the Hellenic Parliament a few weeks ago during the meeting held in Strasbourg.
Very few countries are left that have not ratified yet the Armenian-EU deal and one of those countries is, unfortunately, Armenia’s friend Greece, said the speaker adding that Armenia expects the support of Greece over the dialogue on visa liberalisation.
Thanking for the reception, the President of Greece has assured that in the near future his country will ratify Armenia-EU deal, after which they expect that the relations between Armenia and Greece, as well as between Armenia and the EU other member countries will more deepen.
“We should make efforts and expand our relations,” Prokopios Pavlopoulos said, noting that the genocides of Armenians and Greeks are the tragic pages which also unite the two countries.