Հայաստանում 2018 թվականի մայիսին տեղի ունեցած խաղաղ «թավշյա հեղափոխությունը» ներկայիս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին իշխանության բերեց՝ կոռուպցիայի համար թափանցիկության եւ հաշվետվողականության խթանման հարթակում: Անցած տարվա դեկտեմբերին դրան հաջորդած համընդհանուր ընտրություններում նախկին շարքային ցուցարարի համոզիչ հաղթանակի շնորհիվ նա ստացավ խորհրդարանական մեծամասնությունը՝ օրենսդրական զգալի բարեփոխումներ անցկացնելու համար, բրիտանական Capx-ում իր հոդվածում գրում է Լորդ Գառնիեն:
«Այդ իրադարձությունները ողջունեցին միջազգային դիտորդները: Freedom House-ի՝ «Ազատությունը աշխարհում» վերջին զեկույցում Հայաստանը երրորդ երկիրն էր 2018-ին քաղաքացիական ազատությունների եւ քաղաքական իրավունքների բարելավման առումով:
Սակայն հեղափոխությունից մեկ տարի անց այդ գործընթացի փխրունությունն ակնհայտ դարձավ, քանի որ կառավարությունը, կարծես, հրաժարվեց իրավակարգի աջակցման եւ քաղաքականապես անկախ դատական համակարգի ապահովման հարցերով իր պարտավորություններից:
Այս տարվա մայիսին Փաշինյանը համացանցում տեսանյութ հրապարակեց, որում կոչ արեց արգելափակել բոլոր դատարանները: Հազարավոր ցուցարարներ շրջափակեցին դատարանների շենքերը: ԵԽԽՎ մոնիթորինգային հանձնաժողովը, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն ու Երեւանում ԱՄՆ դեսպանատունն այդ ակցիան դատապարտեցին:
Անկախ դատական իշխանության դեմ քաղաքական միջամտության առիթ հանդիսացավ երկրի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրավի դիմաց ազատ արձակման մասին դատարանի որոշումը: Նախկին նախագահը Փաշինյանի քաղաքական մրցակիցներից մեկն է, որը ձերբակալվել է 2008-ին արտակարգ դրության ռեժիմ հայտարարելու իր որոշման հետաքննության շրջանակում:
2008-ի անկարգությունների թափանցիկ եւ անկախ հետաքննությունը ողջունում են բոլոր միջազգային դիտորդները, որոնք հույս ունեին Հայաստանում նոր ազատականության վերածննդի վկան դառնալ: Դա լիովին համահունչ է ինչպես «թավշյա հեղափոխության», այնպես էլ «թավշյա հեղափոխություն» հայտարարած կառավարության սկզբունքներին:
Հուլիսին ՀՔԾ-ն խուզարկեց եւ առգրավեց դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի գրասենյակի գույքը, որը կարգադրել էր ազատ արձակել Քոչարյանին:
Ներկայում Քոչարյանը կալանքի տակ է։ Սեպտեմբերի սկզբին Սահմանադրական դատարանը որոշեց, որ Քոչարյանի ձերբակալությունը հակասում է Սահմանադրությանը, քանի որ հաշվի չի առնում ներկա եւ նախկին բարձրաստիճան հայ պաշտոնյաների իրավական իմունիտետը դատական հետապնդումից։ Բայց մեղադրանքների հանման բողոքարկումը այս հիմքերով մերժվեց։ Դրանից մեկ օր առաջ խորհրդարանի նախագահն ասաց, որ Սահմանադրական դատարանի որոշումն անօրինական է, տրամադրություն, որն աջակցություն ստացավ վարչապետ Փաշինյանի կողմից։ Դժվար է հավատալ, որ այս իրադարձությունները չեն անդրադարձել Քոչարյանի գործով նոր դատավոր Աննա Դանիբեկյանի որոշման վրա։
Բացի այդ, հոկտեմբերի 4-ին Հայաստանի խորհրդարանը քվեարկեց այն բանի օգտին, որպեսզի Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը զրկվի լիազորություններից։ Չնայած հայցը վերջնարդյունքում մերժվեց Սահմանադրական դատարանի կողմից, բանակռիվները վարվում էին խորհրդարանական «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավարությամբ, որը պնդում էր, որ Թովմասյանը շահերի բախում ունի Քոչարյանի գործում նախկին կառավարող Հանրապետական կուսակցության հետ անձնական կապերի պատճառով։
Կառավարության կողմնակիցները կարող են պնդել, որ դատական իշխանության ագրեսիվ ցնցումը գտնվում է արմատական ռեֆորմիստական կառավարության իրավասության սահմաներում։ Այնուամենայնիվ, երկու կողմերից անիրավաչափ ազդեցության նման շոշափելի մեղադրանքներով դատական այդ բախումները սաստկանում են, եւ, ըստ երեւույթին, դրանք սպառնում են վերածվել մի շատ ավելի չարագուշակ բանի։ Ուստի, դժվար է ձեւակերպել երկրի դրական կերպար, որը հաջող բարեփոխվում է եւ նվաճում վստահություն ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ միջազգային հանրությունում։
Հայաստանն այժմ գտնվում է կրիտիկական փուլում։ Երկիրը դարձել էր լիբերալ-դեմոկրատական արժեքների հազվադեպ փարոս այն ժամանակ, երբ ավտորիտարիզմին վերադարձի սպառնալիքը ուրվագծվում էր Եվրասիայում նույնքան ուժեղ, որքան աշխարհում որեւէ այլ տեղ։ Միջազգային հանրությունը պետք է Հայաստանի կառավարությանը պատասխանատվության կանչի իրավակարգի պահպանման եւ հեղափոխության ղեկավար սկզբունքների պահպանման համար, որը վերջերս նրան իշխանության բերեց»։

Мирная «бархатная революция» в Армении в мае 2018 года подтолкнула нынешнего премьер-министра Никола Пашиняна к власти на платформе содействия прозрачности и ответственности за коррупцию. Благодаря убедительной победе бывшего рядового протестующего на последующих всеобщих выборах в декабре прошлого года он получил парламентское большинство для проведения существенной законодательной реформы, пишет Лорд  Гарнье в своей статье на британском ресурсе Capx
«Эти события широко приветствовались международными наблюдателями. В последнем отчете Freedom House «Свобода в мире» Армения была названа третьей  страной по совокупному улучшению политических прав и гражданских свобод в 2018 году.
Однако спустя год после революции хрупкость этого прогресса стала очевидной, так как правительство, по-видимому, отказалось от своих обязательств по поддержанию правопорядка и обеспечению политически независимой судебной системы.
В мае этого года Пашинян опубликовал в Интернете видео с призывом к своим сторонникам блокировать суды по всей стране, в результате чего тысячи демонстрантов окружили здания суда. Мониторинговая комиссия ПАСЕ по Армении, омбудсмен по правам человека  Армении и посольство США в Ереване осудили эту акцию.
Поводом для  политического вмешательства против независимой судебной власти стало решение суда об освобождении второго президента Роберта Кочаряна под залог. Бывший президент Армении  - один из политических соперников Пашиняна, который был задержан в рамках расследования его решения в 2008 году объявить чрезвычайное положение в связи с массовыми протестами против выборов его преемника Сержа Саргсяна.
Прозрачное и независимое расследование беспорядков 2008 года приветствуется всеми международными наблюдателями, которые надеялись стать свидетелями зарождения нового либерализма в Армении. Это полностью соответствует заявленным принципам как «бархатной революции», так и правительства, которое она установила.
В июле ССС провела обыск и конфисковала содержимое офиса  судьи Давида Григоряна, , который распорядился освободить Кочаряна.
В настоящее время Кочарян остается под арестом. В начале сентября Конституционный суд постановил, что арест Кочаряна противоречит Конституции, поскольку  не учитывает правовой иммунитет нынешних и бывших высокопоставленных армянских чиновников от судебного преследования. Однако апелляция об отклонении обвинений по этим основаниям была отклонена. За день до этого спикер парламента заявил, что решение Конституционного суда является незаконным - настроение, поддержанное премьер-министром Пашиняном. Не верится, что эти события не отразились на  решении нового судьи  по делу Кочаряна Анны Данибекян.
Кроме того, 4 октября парламент Армении проголосовал за то, чтобы лишить главу Конституционного суда Грайра Товмасяна полномочий. Несмотря на то, что иск был в конечном итоге отклонен Конституционным судом,  дебаты велись  под руководством парламентской фракции  «Мой шаг», которая утверждала, что у Товмасяна возник конфликт интересов в деле Кочаряна из-за его личных связей с бывшей правящей Республиканской партией.
Сторонники правительства могут утверждать, что агрессивная встряска судебной власти находится в пределах компетенции радикального реформистского правительства. Тем не менее, с такими значительными обвинениями в неправомерном влиянии с обеих сторон, эти судебные стычки усиливаются, и похоже, что они угрожают перерасти в нечто гораздо более зловещее. Поэтому трудно сформировать позитивную картину страны, успешно реформирующей и завоевывающей доверие как внутри страны, так  и международного сообщества.
Армения сейчас находится на критическом этапе. Страна становилась редким маяком либерально-демократических ценностей в то время, когда угроза возврата к авторитаризму вырисовывалась в Евразии так же велика, как и где-либо еще в мире. Международное сообщество должно привлечь правительство Армении к ответственности для поддержание правопорядка и соблюдение руководящих принципов революции, которая недавно привела его к власти».