Հայաստանում 2018 թվականի մայիսին տեղի ունեցած խաղաղ «թավշյա հեղափոխությունը» ներկայիս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին իշխանության բերեց՝ կոռուպցիայի համար թափանցիկության եւ հաշվետվողականության խթանման հարթակում: Անցած տարվա դեկտեմբերին դրան հաջորդած համընդհանուր ընտրություններում նախկին շարքային ցուցարարի համոզիչ հաղթանակի շնորհիվ նա ստացավ խորհրդարանական մեծամասնությունը՝ օրենսդրական զգալի բարեփոխումներ անցկացնելու համար, բրիտանական Capx-ում իր հոդվածում գրում է Լորդ Գառնիեն:
«Այդ իրադարձությունները ողջունեցին միջազգային դիտորդները: Freedom House-ի՝ «Ազատությունը աշխարհում» վերջին զեկույցում Հայաստանը երրորդ երկիրն էր 2018-ին քաղաքացիական ազատությունների եւ քաղաքական իրավունքների բարելավման առումով:
Սակայն հեղափոխությունից մեկ տարի անց այդ գործընթացի փխրունությունն ակնհայտ դարձավ, քանի որ կառավարությունը, կարծես, հրաժարվեց իրավակարգի աջակցման եւ քաղաքականապես անկախ դատական համակարգի ապահովման հարցերով իր պարտավորություններից:
Այս տարվա մայիսին Փաշինյանը համացանցում տեսանյութ հրապարակեց, որում կոչ արեց արգելափակել բոլոր դատարանները: Հազարավոր ցուցարարներ շրջափակեցին դատարանների շենքերը: ԵԽԽՎ մոնիթորինգային հանձնաժողովը, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն ու Երեւանում ԱՄՆ դեսպանատունն այդ ակցիան դատապարտեցին:
Անկախ դատական իշխանության դեմ քաղաքական միջամտության առիթ հանդիսացավ երկրի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրավի դիմաց ազատ արձակման մասին դատարանի որոշումը: Նախկին նախագահը Փաշինյանի քաղաքական մրցակիցներից մեկն է, որը ձերբակալվել է 2008-ին արտակարգ դրության ռեժիմ հայտարարելու իր որոշման հետաքննության շրջանակում:
2008-ի անկարգությունների թափանցիկ եւ անկախ հետաքննությունը ողջունում են բոլոր միջազգային դիտորդները, որոնք հույս ունեին Հայաստանում նոր ազատականության վերածննդի վկան դառնալ: Դա լիովին համահունչ է ինչպես «թավշյա հեղափոխության», այնպես էլ «թավշյա հեղափոխություն» հայտարարած կառավարության սկզբունքներին:
Հուլիսին ՀՔԾ-ն խուզարկեց եւ առգրավեց դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի գրասենյակի գույքը, որը կարգադրել էր ազատ արձակել Քոչարյանին:
Ներկայում Քոչարյանը կալանքի տակ է։ Սեպտեմբերի սկզբին Սահմանադրական դատարանը որոշեց, որ Քոչարյանի ձերբակալությունը հակասում է Սահմանադրությանը, քանի որ հաշվի չի առնում ներկա եւ նախկին բարձրաստիճան հայ պաշտոնյաների իրավական իմունիտետը դատական հետապնդումից։ Բայց մեղադրանքների հանման բողոքարկումը այս հիմքերով մերժվեց։ Դրանից մեկ օր առաջ խորհրդարանի նախագահն ասաց, որ Սահմանադրական դատարանի որոշումն անօրինական է, տրամադրություն, որն աջակցություն ստացավ վարչապետ Փաշինյանի կողմից։ Դժվար է հավատալ, որ այս իրադարձությունները չեն անդրադարձել Քոչարյանի գործով նոր դատավոր Աննա Դանիբեկյանի որոշման վրա։
Բացի այդ, հոկտեմբերի 4-ին Հայաստանի խորհրդարանը քվեարկեց այն բանի օգտին, որպեսզի Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը զրկվի լիազորություններից։ Չնայած հայցը վերջնարդյունքում մերժվեց Սահմանադրական դատարանի կողմից, բանակռիվները վարվում էին խորհրդարանական «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավարությամբ, որը պնդում էր, որ Թովմասյանը շահերի բախում ունի Քոչարյանի գործում նախկին կառավարող Հանրապետական կուսակցության հետ անձնական կապերի պատճառով։
Կառավարության կողմնակիցները կարող են պնդել, որ դատական իշխանության ագրեսիվ ցնցումը գտնվում է արմատական ռեֆորմիստական կառավարության իրավասության սահմաներում։ Այնուամենայնիվ, երկու կողմերից անիրավաչափ ազդեցության նման շոշափելի մեղադրանքներով դատական այդ բախումները սաստկանում են, եւ, ըստ երեւույթին, դրանք սպառնում են վերածվել մի շատ ավելի չարագուշակ բանի։ Ուստի, դժվար է ձեւակերպել երկրի դրական կերպար, որը հաջող բարեփոխվում է եւ նվաճում վստահություն ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ միջազգային հանրությունում։
Հայաստանն այժմ գտնվում է կրիտիկական փուլում։ Երկիրը դարձել էր լիբերալ-դեմոկրատական արժեքների հազվադեպ փարոս այն ժամանակ, երբ ավտորիտարիզմին վերադարձի սպառնալիքը ուրվագծվում էր Եվրասիայում նույնքան ուժեղ, որքան աշխարհում որեւէ այլ տեղ։ Միջազգային հանրությունը պետք է Հայաստանի կառավարությանը պատասխանատվության կանչի իրավակարգի պահպանման եւ հեղափոխության ղեկավար սկզբունքների պահպանման համար, որը վերջերս նրան իշխանության բերեց»։

The peaceful “velvet revolution” in Armenia in May 2018 pushed the current Prime Minister Nikol Pashinyan to power on a platform to promote transparency and accountability for corruption. Thanks to the convincing victory of the former ordinary protester in the next general election in December last year, he received a parliamentary majority to carry out significant legislative reform, Lord Garnier wrote for CAPX
“These developments were widely welcomed by international observers. Freedom House’s latest ‘Freedom in the World’ report ranked Armenia as the country with the third greatest aggregate improvement in political rights and civil liberties in 2018.
As the first anniversary of the revolution passed, however, the fragility of this progress became clear, as the government appeared to renege on its commitment to uphold the rule of law and ensure a politically independent judiciary.
This May, Pashinyan published a video online calling on his supporters to blockade courts throughout the country, prompting thousands of demonstrators to surround courthouses. The Parliamentary Assembly of the Council of Europe for the monitoring of Armenia, Armenia’s human rights ombudsman, and the US Embassy in Yerevan all united in their condemnation of this action.
The trigger for this political intervention against the independent judiciary was a court’s decision to release Robert Kocharyan on bail. He is a former President of Armenia and one of Pashinyan’s political rivals, who had been detained as part of an investigation into his decision in 2008 to declare a state of emergency to deal with mass protests against the election of his successor, Serzh Sargsyan – protests which resulted in multiple fatalities.
A transparent and independent inquiry into the unrest of 2008 is welcomed by all international observers who hoped to witness the dawn of a new liberalism in Armenia. It is entirely consistent with the stated principles of both the Velvet Revolution and the government it installed. Heavy-handed political intimidation and interference in an ongoing judicial process, by contrast, is not – particularly when Pashinyan is by no means a disinterested party, having been actively involved in the protests 11 years ago.
Further flashpoints have followed. In July, the Armenian Special Investigations Service searched and seized the contents of the office of Davit Grigorian, the presiding judge who ordered Kocharyan’s release under personal guarantee, as part of a criminal investigation into alleged forgery.
At present, Kocharyan remains under arrest with his trial delayed until early November due to some medical treatments. But this eventuality has not been without significant legal and political wranglings. In early September, the Constitutional Court ruled that Kocharyan’s arrest was unconstitutional because it does not take account of current and former senior Armenian officials’ legal immunity from prosecution. An appeal to dismiss the charges on these grounds was, however, rejected. The day before this, the Speaker of the Parliament claimed that the Constitutional Court’s ruling was illegal – a sentiment supported by Prime Minister Pashinyan. It beggars belief that this political influence had no bearing on the new judge, Anna Danibekyan’s, decision.
Furthermore, on 4th October, the Armenian Parliament voted to strip the head of the Constitutional Court, Hrayr Tovmasyan, of his judicial powers. Although the claim was ultimately rejected by the Constitutional Court it is telling that the debate was led by Pashinyan’s My Step group who argued that Tovmasyan had a conflict of interest in the trial of ex-President Robert Kocharyan, because of his history and personal ties with the former ruling Republican Party. His supporters counter that this is just retaliation for the ruling in early September and point to recent investigations by the National Security Services into members of Mr Tovmasyan’s family as further evidence of intimidating and underhand practices.
Supporters of the government might argue that an aggressive shake-up of the judiciary falls firmly within the remit of a radical reformist government. However, with such significant accusations of undue influence on both sides, there is a growing tit-for-tat appearance to these judicial skirmishes and are seem to be threatening to boil over to something much more sinister. It is therefore hard to shape a positive picture of a country successfully reforming and winning the country’s and international community’s trust.
Armenia is now at a critical juncture. The country was emerging as a rare beacon of liberal-democratic values at a time when the threat of a return to authoritarianism loomed as large in Eurasia as anywhere else in the world. The international community must hold the Armenian government accountable for upholding the rule of law and abiding by the guiding principles of the revolution which so recently brought it to office,” the source noted.