ԵՄ Խորհուրդն այսօր մեկ տարով երկարաձգել է Վենեսուելայի դեմ պատժամիջոցները: Որոշումն ընդունվել է արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով ԵՄ Խորհրդի նիստի ժամանակ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Խորհուրդը երկարաձգել է Վենեսուելայի դեմ սահմանափակող միջոցները մեկ տարով՝ մինչեւ 2020-ի նոյեմբերի 14-ը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Վենեսուելայի դեմ սահմանափակող միջոցները ներառում են զենքի եւ ոստիկանական սարքավորումների մատակարարման արգելք, ինչպես նաեւ սեւ ցուցակում 25 ֆիզիկական անձանց ներառում, որոնց արգելված է ԵՄ տարածք մուտքն ու եվրոպական բանկային համակարգի նկատմամբ հասանելիությունը:
Բոլոր նրանց ԵՄ-ը պատասխանատու է համարում «մարդու իրավունքների եւ Վենեսուելայում օրենքի գերակայության խախտման համար»:

Совет ЕС в понедельник продлил на год санкции против Венесуэлы. Решение об этом принято в понедельник на заседании Совета ЕС на уровне министров иностранных дел, передает ТАСС
«Совет продлил ограничительные меры в отношении Венесуэлы на один год - до 14 ноября 2020 года», - говорится в итоговом заявлении.
Ограничительные меры в отношении Венесуэлы включают запрет на поставки в страну оружия и полицейского оборудования, а также черный список на 25 физлиц, которым запрещен въезд на территорию ЕС и доступ к европейской банковской системе.