Հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների մթնոլորտն ու բովանդակությունը հիմա արդեն երեւում է հրապարակային. այսպիսի ազդեցիկ հայ համայնք ունեցող երկրի հետ մեր քաղաքական հարաբերությունները կանխորոշված են: Այս մասին, նոյեմբերի 12-ին, Ֆրանսիայի հայ համայնքի հոգևոր և աշխարհիկ կառույցների ներկայացուցիչների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Թույլ տվեք ասել, որ Հայաստանի կառավարությունը չի որոշում հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների մակարդակը, բովանդակությունն ու որակը, դու եք որոշում: Ձեր գործունեության արդյունքում մեր երկրների հարաբերությունները հիմա եւս գտնվում են հնարավոր ամենաբարձր քաղաքական մակարդակի վրա: Նման մակարդակի քաղաքական  հարաբերությունները պետք է կարողանանք ամրապնդել բարձր մակարդակի տնտեսական փոխհարաբերություններով եւ համատեղ նախագծերով»,-հայտարարեց Փաշինյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ քննարկել են հաջորդ տարի նախատեսված վերջինիս Հայաստան կատարելիք այցի ժամանակ պետք է փորձեն այդ հարցում կոնկրետ բեկում մտցնել. «Մենք հիմա նաեւ մտածում ենք ԵՏՄ-ում եւ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում մեր անդամակցությունը ծառայեցնել ընդհանուր տնտեսական համագործակցության նոր հարթակներ ստեղծելուն: Քաղաքական կամքն առկա է, մնում է այն իրականացնենք եւ աշխատենք այդ ուղղությամբ»,-ընդգծեց ՀՀ վարչապետը:

The atmosphere and content of the Armenian-French relations is now publicly visible. Our political relations with a country with such an influential Armenian community are predetermined. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated this during the question and answer session in Paris with representatives of the Armenian community organizations of France, on November 12.
"The Armenian government does not decide on the level, content and quality of the Armenian-French relations; you decide,” Pashinyan declared. “As a result of your activities, the relations between our countries are still at the highest possible political level. We should be able to strengthen political relations of this level through high-level economic relations and joint projects."
He informed that they had discussed with French President Emmanuel Macron that they should try to make a concrete breakthrough in this issue. "We are also now thinking of using our membership in the EEU and in the International Organization of La Francophonie to create new platforms for common economic cooperation," the Armenian Prime Minister emphasized.