Հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների մթնոլորտն ու բովանդակությունը հիմա արդեն երեւում է հրապարակային. այսպիսի ազդեցիկ հայ համայնք ունեցող երկրի հետ մեր քաղաքական հարաբերությունները կանխորոշված են: Այս մասին, նոյեմբերի 12-ին, Ֆրանսիայի հայ համայնքի հոգևոր և աշխարհիկ կառույցների ներկայացուցիչների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Թույլ տվեք ասել, որ Հայաստանի կառավարությունը չի որոշում հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների մակարդակը, բովանդակությունն ու որակը, դու եք որոշում: Ձեր գործունեության արդյունքում մեր երկրների հարաբերությունները հիմա եւս գտնվում են հնարավոր ամենաբարձր քաղաքական մակարդակի վրա: Նման մակարդակի քաղաքական  հարաբերությունները պետք է կարողանանք ամրապնդել բարձր մակարդակի տնտեսական փոխհարաբերություններով եւ համատեղ նախագծերով»,-հայտարարեց Փաշինյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ քննարկել են հաջորդ տարի նախատեսված վերջինիս Հայաստան կատարելիք այցի ժամանակ պետք է փորձեն այդ հարցում կոնկրետ բեկում մտցնել. «Մենք հիմա նաեւ մտածում ենք ԵՏՄ-ում եւ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում մեր անդամակցությունը ծառայեցնել ընդհանուր տնտեսական համագործակցության նոր հարթակներ ստեղծելուն: Քաղաքական կամքն առկա է, մնում է այն իրականացնենք եւ աշխատենք այդ ուղղությամբ»,-ընդգծեց ՀՀ վարչապետը:

Атмосфера и содержание армяно-французских отношений уже публично видны. Наши политические отношения со страной с такой влиятельной армянской общиной предопределены. Об этом заявил на встрече с представителями светских и духовных организаций армянской общины Франции 12 ноября премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Уровень, содержание и качество армяно-французских отношений определяют не власти Армении, это решаете вы. В результате вашей деятельности отношения между нашими странами и сейчас находятся на самом возможно высоком политическом уровне. Политические отношения подобного уровня надо будет укрепить и высокими экономическими взаимоотношениями и совместными проектами», - сказал  Пашинян.
По словам премьер-министра, вместе с президентом Франции Эммануэлем Макроном он обсудил вопрос относительно конкретного перелома по данной части, что будет сделано во время визита последнего в Армению в следующем году.