Վենետիկին հեղեղումների հասցրած վնասը հասել է 1 մլրդ եվրոյի, ասել է քաղաքապետ Լուիջի Բրունյարոն։
«Մենք քանդեցինք Վենետիկը։ Խոսքը միլիարդի հասնող վնասի մասին է, եւ մենք խոսում ենք այն մասին, թե ինչ տեղի ունեցավ երեկ չէ առաջին օրը, այլ ոչ թե այսօր»,- ասել է նա Սուրբ Մարկոսի հրապարակ մարզի նախագահ Վենետո Լուկա Ձայայի եւ «Լիգա» կուսակցության նախագահ Մաթեո Սալվինիի հետ այցելության ժամանակ, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
Մինչ այդ Վենետիկի քաղաքապետը Թվիթերում գրել էր, որ ստիպված է եղել փակել հրապարակները «բարձր ջրի» նոր ալիքի պատճառով, որն ուրբաթ առավոտյան հասել է 153 սանտիմետրի։
Ձայան, իր հերթին, իրավիճակը Վենետիկում բնութագրել է  «լիակատար փլուզում»։
«Սուրբ Մարկոսի բազիլիկի ներսում ջուր է, մեկ մետրից բարձր։ Ջուր է տներում եւ խանութներում։ Լիակատար փլուզում է, որովհետեւ սկզբում ջուրը գալիս է ու սկսում վնասել, իսկ հետո, երբ հետ է քաշվում, թողնում է աղ, որը քայքայում է պատերը, հատակները, արվեստի գործերը, խճանկարները եւ էլեկտրական համակարգերը»,- նշել է Ձայան։

Ущерб от наводнения в Венеции вырос до миллиарда евро, заявил мэр города Луиджи Бруньяро.
«Мы разрушили Венецию. Речь идет о миллиарде ущерба, и мы говорим о то, что произошло позавчера, а не о сегодня», - сказал он во время посещения площади Святого Марка с президентом области Венето Лукой Дзайей и лидером партии «Лига» Маттео Сальвини, передает РИА Новости
Ранее мэр Венеции написал в Twitter, что был вынужден закрыть площади из-за новой волны «высокой воды», которая в пятницу утром в пиковый момент достигла 153 сантиметров.
Дзайя, в свою очередь, охарактеризовал ситуацию в Венеции как «полное разрушение».
«Внутри базилики Святого Марка вода, должно быть, находится на уровне метра. Вода в домах и магазинах. Разрушение полное, потому что сначала вода поступает и наносит ущерб, а затем, когда она уходит, она оставляет соль, которая разрушает стены, полы, произведения искусства, мозаики и все электрические системы», - отметил Дзайя.