Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում իրականացնում է թվային օրակարգ, եւ այդպիսի օրակարգ կա նաեւ Հայաստանի ու Եվրամիության միջեւ Համընդգրկուն եւ ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրում, ինչը վերջնարդյունքում ուղղված է երկրի  զարգացմանը եւ վկայում է բազմավեկտոր համագործակցության հնարավորության մասին: Այս մասին նոյեմբերի 18-ին «Սահմանամերձ համագործակցության եւ առեւտրի ընթացակարգերի պարզեցման համար թվային որոշում» միջազգային համաժողովում ասաց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը:
Նրա խոսքով՝ սա անչափ կարեւոր է ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող Կայուն զարգացում 2030 օրակարգի իրականացման տեսակետից: Նա կարեւորեց համաժողովի անցկացումը տարածաշրջանային երկրների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, ինչը համատեղ որոշումների որոնմանը հասնելու հնարավորություն է ընձեռում:
Եվրամիության ղեկավարը բարձր գնահատեց Հայաստանում «մեկ պատուհանի» սկզբունքի ներդրումը եւ թվային օրակարգի առաջմղումը, ինչպես նաեւ ձգտումը լոգիստիկայի զարգացմանը եւ մաքսային գործընթացների ազատականացման բարեփոխումներին:
Նշենք, որ նոյեմբերի 18-19-ը Երեւանում ընթանում է «Սահմանամերձ համագործակցության եւ առեւտրի ընթացակարգերի պարզեցման համար թվային որոշում» միջազգային համաժողովը:

Armenia implements the digital agenda within the Eurasian Economic Union, and the same agenda is in the Armenian-EU deal, which ultimately aims to develop the country and indicates the possibility of multi-vector cooperation, said the head of the EU delegation in Armenia Andrea Wiktorin on Monday.
According to her, this is very important from the point of view of implementing The 2030 Agenda for Sustainable Development, funded by the EU. She highlighted the importance of holding a conference with the participation of representatives of regional countries, which makes it possible to look for joint solutions.
She praised the introduction of the Single Window system in Armenia and the promotion of the digital agenda, as well as the desire for reforms to develop logistics and liberalize customs processes.
The international conference on digital solutions for cross-border cooperation and trade facilitation is being held in Yerevan on November 18-19.