Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում իրականացնում է թվային օրակարգ, եւ այդպիսի օրակարգ կա նաեւ Հայաստանի ու Եվրամիության միջեւ Համընդգրկուն եւ ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրում, ինչը վերջնարդյունքում ուղղված է երկրի  զարգացմանը եւ վկայում է բազմավեկտոր համագործակցության հնարավորության մասին: Այս մասին նոյեմբերի 18-ին «Սահմանամերձ համագործակցության եւ առեւտրի ընթացակարգերի պարզեցման համար թվային որոշում» միջազգային համաժողովում ասաց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը:
Նրա խոսքով՝ սա անչափ կարեւոր է ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող Կայուն զարգացում 2030 օրակարգի իրականացման տեսակետից: Նա կարեւորեց համաժողովի անցկացումը տարածաշրջանային երկրների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, ինչը համատեղ որոշումների որոնմանը հասնելու հնարավորություն է ընձեռում:
Եվրամիության ղեկավարը բարձր գնահատեց Հայաստանում «մեկ պատուհանի» սկզբունքի ներդրումը եւ թվային օրակարգի առաջմղումը, ինչպես նաեւ ձգտումը լոգիստիկայի զարգացմանը եւ մաքսային գործընթացների ազատականացման բարեփոխումներին:
Նշենք, որ նոյեմբերի 18-19-ը Երեւանում ընթանում է «Սահմանամերձ համագործակցության եւ առեւտրի ընթացակարգերի պարզեցման համար թվային որոշում» միջազգային համաժողովը:

Армения реализует цифровую повестку в рамах Евразийского экономического союза, и такая же повестка есть в Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и Европейским союзом, что в конечном итоге нацелено на развитие страны и свидетельствует о возможности многовекторного сотрудничества. Об этом на международной конференции «Цифровые решения для приграничного сотрудничества и упрощения процедур торговли» заявила 18 ноября руководитель делегации ЕС в Армении Андреа Викторин.
По ее словам, это очень важно с точки зрения реализации повестки – 2030 Стабильного развития, финансируемой ЕС. Она отметила важность проведения конференции с участием представителей региональных стран, что дает возможность выйти на поиск совместных решений.
Глава делегации Евросоюза  высоко оценила внедрение в Армении системы «единого окна» и продвижение цифровой повестки, а также стремление к реформам по развитию логистики и либерализации таможенных процессов.
Отметим, что в Ереване 18-19 ноября проходит международная конференция «Цифровые решения для приграничного сотрудничества и упрощения процедур торговли».