Մտածող և վերլուծող մարդը շատ լավ հասկացել է, թե ինչ է գրված իմ հրաժարականի տեքստում։ Այս մասին 168.am-ի հետ զրույցում ասել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
Նա, պատասխանելով դիտարկումներին, որ հրաժարականի տեքստում «Կանգ առ»-ը վերաբերում էր կոռուպցիային, ասաց․ «Մեղադրել ինձ նրանում, որ ես «Կանգ առ»-ի կոչ եմ արել կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ուղղակի ծիծաղելի է։ Ստանձնելով ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի պաշտոնը՝ իմ ղեկավարած հիմնարկը եղել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի առաջամարտիկը։ Դրա մասին բազմիցս  խոսվել է երկրի քաղաքական ղեկավարության կողմից, դրական է ընկալվել հասարակության կողմից, բոլորը տեսել են, թե ինչ ահռելի աշխատանք է կատարվել ԱԱԾ-ի կողմից։ Ես չեմ կարող ասել «Կանգ առ» մի երևույթի, որը մեր երկրի չարիքն է, որը խարխլում է երկրի հիմքերը։ Կոռուպցիայի դեմ պայքարը այլընտրանք չունի։ Կոռուպցիայի դեմ պետք է պայքարել շատ խիստ և անդադար, և դա ես և իմ ղեկավարած կառույցը ապացուցել ենք այս 1,5 տարիների ընթացքում, երբ եղել եմ ԱԱԾ տնօրեն»։
Հարցին՝ ո՞ր հարցում պետք է կանգ առնի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Վանեցյանը պատասխանեց․  «Եկեք այս հարցը թողեմ անպատասխան, բայց խոստանում եմ, որ առաջիկայում  կխոսեմ ամեն ինչի մասին, մանրամասն կներկայացնեմ իմ տեսակետները երկրում ստեղծված մթնոլորտի մասին»։
Մեկ այլ հարցի՝ երբևէ Նիկոլ Փաշինյանը դժգոհե՞լ է իր աշխատանքից, նա ասաց․«Այս հարցի հասցեատերը Նիկոլ Փաշինյանն է»։
Վանեցյանն անդրադարձավ նաև իր հորը պատկանող ընկերությունում ստուգումներին։ Հարցին՝ սպասելի՞ էր արդյոք, նա պատասխանեց․ «Սպասելի էր թե ոչ, չեմ կարող ասել։ Կարծում եմ՝ նոր Հայաստանում պատվերով ստուգումներ չպետք է իրականացվեն տնտեսվարող սուբյեկտների մոտ, բայց ես հիմա ինչքան էլ փորձեմ համոզել, որ իմ հրաժարականի հետ որևէ առնչություն չունի այդ ստուգումը, չեմ կարող։ Հորս պատկանող ընկերությունում ստուգումների արդյունքում ոչ մի խախտում չի հայտնաբերվել»։
Հարցին՝ իր համար տարակուսելի չէին, օրինակ, բենզալցակայաններում ՀԴՄ կտրոնների մասին վարչապետի հանձնարարությունները, այլ տարակուսանքներ չի՞ ունեցել, ԱԱԾ նախկին տնօրենն արձագանքեց․ «Իհարկե, տարակուսելու շատ առիթներ եմ ունեցել, բայց այդ մասին այս պահին չեմ ուզում խոսել, ես միայն կարող եմ ասել, որ այս տարակուսանքներից ելնելով էլ կազմվել է իմ հրաժարականի տեքստը»։

A person who thinks and analyzes understood the text of my resignation very well. This is what former Director of the National Security Service of Armenia Artur Vanetsyan said in an interview with 168.am.
Responding to the comments that the word “Stop” in the text of the resignation referred to corruption, he said the following: “It is simply ridiculous to blame me for making a call to “stop” the fight against corruption. Under my leadership, the National Security Service was the frontrunner in the fight against corruption. The country’s political leadership has talked about this many times, and everyone has seen the tremendous amount of work that the National Security Service has done. I couldn’t have said “stop” fighting against something that is an evil for our country and is destroying the foundations of the country. There is no alternative to the fight against corruption. We have to fight very strictly and endlessly, and the NSS, under my leadership, and I have proved that during the one-and-a-half years that I was the Director of the NSS.”
When asked what it is that Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has to stop doing, Vanetsyan said the following: “I won’t answer that question, but I promise to talk about everything and express my views on the atmosphere in the country in detail soon.”
Vanetsyan also touched upon the inspections conducted at the office of his father’s company, and when asked if he expected this, he said he couldn’t say and added that there were no violations detected.
When asked if the Prime Minister’s statements on cash register coupons at gas stations didn’t cast any doubts and if he had any other doubts, the former Director of the NSS said he had had many occasions to doubt, but wouldn’t like to talk about them.