Եվրասիական տնտեսական միությունում ներկրվող մաքսատուրքերի բաշխման հարցը բարդ թեմա է, ոչ թե պարզապես մաթեմատիկական բանաձեւ։ Երկար քննարկումների արդյունքում լուծումը 2019 թվականին գտնվեց։ Այս մասին Երեւանում նոյեմբերի 28-ին կայացած ԵՏՄ ֆինանսական վերահսկողության բարձրագույն մարմինների կոլեգիաների համատեղ նիստում ասաց Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ բանաձեւն արտացոլում է յուրաքանչյուր առանձին երկրի տնտեսական զարգացման մակարդակը։ «Ճշտվել են շատ գործոններ, որոնք նշանակություն ունեն ԵՏՄ մասնակից երկրների տնտեսությունների համար»,- նշել է նա։
Գրիգորյանը նաեւ ավելացրել է, որ միությունն արդեն ցույց է տվել իր կայացածությունը, ինչի մասին վկայում են ներքին ապրանքաշրջանառության եւ արտաքին առեւտրի ծավալները, ինչպես նաեւ շատ երկրների ցանկությունը՝ ունենալ գործնական հարաբերություններ ԵՏՄ-ի հետ։ «Միությունում բոլոր լուծումները ընդունվում են կոնսենսուսով, ինչը ինստիտուցիոնալ մոտեցման տեսակետից դրական գործոն է, բայց ազդեցություն է գործում որոշումների ընդունման արագության վրա։ Սակայն տարեցտարի այս բաղադրիչը բարելավվում է, եւ որոշումներն ընդունվում են ավելի օպերատիվ»,- ընդգծել է նա։
Փոխվարչապետը գոհունակություն է հայտնել, որ դա արվել է միությունում Հայաստանի նախագահության շրջանում, որի ժամանակ ստորագրվել են ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագրեր Սերբիայի եւ Սինգապուրի հետ, ուժի մեջ է մտել Իրանի հետ ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագիրը, ինչը բիզնեսի համար նոր հնարավորություններ կբացի։ «Երեւանն ամեն ինչ արել է, որպեսզի ամրապնդի մասնակից երկրների ինտեգրումն ու ընդլայնի համագործակցության աշխարհագրությունը»,- հավաստիացրել է Մհեր Գրիգորյանը՝ ինտեգրացիոն գործընթացների հետագա ամրապնդման հույս հայտնելով։
Նշենք, որ Երեւանում նոյեմբերի 28-ին ընթանում է ԵՏՄ ֆինանսական վերահսկողության բարձրագույն մարմինների կոլեգիաների համատեղ նիստը։

Распределение ввозных таможенных пошлин в Евразийском экономическом союзе – сложная тема, а не просто математическая формула. В результате долгих обсуждений решение в 2019 году было найдено. Об этом на совместном заседании коллегий высших органов финансового контроля ЕАЭС в Ереване 28 ноября заявил вице-премьер Правительства Армении Мгер Григорян.
По его словам, формула отражает уровень экономического развития каждой отдельной страны. «Были учтены многие факторы, имеющие значение для экономик стран-участниц ЕАЭС», - отметил он.
Григорян также добавил, что Союз уже показал свою состоятельность, о чем говорят объемы внутреннего товарооборота и внешней торговли, а также желание многих стран иметь деловые отношения с ЕАЭС. «В Союзе все решения принимаются консенсусом, что с точки зрения институционального подхода является положительным фактором, но оказывает влияние на скорость принятия решений. Однако с каждым годом данный компонент улучшается, и решения принимаются более оперативно», - подчеркнул он.
Вице-премьер выразил удовлетворение тем, что это было сделано в период председательства Армении в Союзе, во время которого подписаны соглашения о свободной торговле с Сербией и Сингапуром, вступило в силу соглашение о зоне свободной торговли с Ираном, что для бизнеса откроет новые возможности. «Ереван сделал все, чтобы укрепить интеграцию стран-участниц и расширить географию сотрудничества», - заверил Мгер Григорян, выразив надежду на дальнейшее укрепление интеграционных процессов.
Отметим, что в Ереване 28 ноября прошло совместное заседание коллегий высших органов финансового контроля ЕАЭС.