ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության նախկին պետ Աշոտ Կարապետյանը «Մարտի 1-ի» գործով որպես վկա հարցաքննվել էր։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 29-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը։
«Որպես այդ պահին որոշակի աստիճան ունեցող ոստիկանության աշխատակից որպես վկա հարցաքննվել է այդ գործով»,-նշեց նա։
Հարցին՝ հնարավո՞ր է Աշոտ Կարապետյանի, նախկին ոստիկանապետ Հայկ Հարությանյանի մահը կապված լինի «Մարտի 1»-ի գործի հետ, Դավթյանն ասաց․ «Քրեադատավարական լեզվով դրանք կոչվում են վարկածներ, այսպիսի վարկածներ միշտ առաջադրվում են և դրանց ստուգման ուղղությամբ պարտադիր գործողություններ կատարվում են։ Բայց ձեր մատնանշած անձանց մասով ես չունեմ գեթ մեկ փաստական տվյալ, որի վերաբերյալ ես Ձեզ հետ անկեղծորեն կիսվեմ և որը այդ վարկածի հաստատման օգտին կխոսի։ Ես հակված եմ բոլոր վարկածները ստուգելուն»։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Պյատիգորսկում մասնավոր գարեջրի գործարանում գազի պայթյունի հետևանքով մահացել է ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության նախկին պետ Աշոտ Կարապետյանը։

Бывший начальник полиции Еревана Ашот Карапетян был допрошен в качестве свидетеля в рамках дела «1 марта». Об этом заявил в беседе с журналистами 29 ноября генпрокурор Армении Артур Давтян.
На вопрос, могут ли быть связаны смерть Карапетяна, а также экс-главы Полиции Армении Айка Арутюняна с делом «1 марта», Давтян ответил: «На уголовно-процессуальном языке это называется версии, а такие версии всегда выдвигаются и предпринимаются обязательные действия в направлении их проверки. Но по части указанных вами лиц у меня нет фактических данных, которыми я мог бы с вами искренне поделиться. Я склоняюсь к тому, чтобы были проверены все версии».
Отметим, что Карапетян руководил полицией Еревана с 2013 по 2016 годы. Он был уволен после захвата «Сасна црер» территории патрульно-постового полка Полиции в июле 2016 года. Карапетян погиб накануне в российском городе Пятигорск в результате взрыва газа в частной пивоварне.