Ճապոնիայի խորհրդարանը չորեքշաբթի վավերացրել է ԱՄՆ-ի հետ առեւտրի մասին համաձայնագիրը, վերին պալատի նիստի ուղիղ հեռարձակումը տրվել է ինտերնետում, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
Համաձայնագիրը կանոնակարգում է մաքսային նորմերը գյուղտնտարտադրանքի եւ արդյունաբերական ապրանքների համար։ Մասնավորապես, ի պատասխան ԱՄՆ պահանջի՝ բացել շուկան իր գյուղտնտարտադրանքի համար, Ճապոնիան համաձայնել է նվազեցնել խոզի եւ տավարի մսի տուրքերը, բայց Տրանսխաղաղօվկիանոսյան գործընկերության անդամ երկրների համար նման ցուցանիշները չգերազանցող սահմաններում։
Ճապոնիայում համաձայնագիրը քննադատվում է ընդդիմության կողմից ԱՄՆ՝ փաստաթղթով չամրագրված պարտավորությունների բացակայության պատճառով, ըստ որոնց ԱՄՆ-ը չպետք է բարձրացնի ճապոնական ավտոարտադրության տուրքերը։ Փաստաթղթում խոսվում է միայն այն մասին, որ կողմերը «չեն կատարի գործողություններ, որոնք կհակասեն համաձայնագրի ոգուն, որը հիմնված է վստահության հարաբերությունների վրա»։
Երկկողմ առեւտրային համաձայնագրի կնքման անհրաժեշտության հարցն առաջացավ այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրաժարվեց մտնել Տրանսխաղաղօվկիանոսյան գործընկերություն։ Բանակցություններն սկսվեցին այս տարվա ապրիլին, վերջնական արդյունքը ամփոփվեց երկու երկրների ղեկավարների սեպտեմբերյան հանդիպման ժամանակ։ Համաձայնագիրն ուժի մեջ կմտնի հունվարի 1-ին։

Японский парламент ратифицировал в среду соглашение о торговле с США, прямая трансляция заседания верхней палаты шла в интернете, передает РИА Новости
Соглашение регулирует таможенные нормы для торговли сельхозпродукцией и промышленными товарами. В частности, в ответ на требование США открыть рынок для своей сельскохозяйственной продукции Япония согласилась снизить пошлины на свинину и говядину, но в пределах, не превышающих аналогичные показатели для стран-членов Транстихоокеанского партнерства.
В Японии соглашение критикуется оппозицией из-за отсутствия прописанных на бумаге обязательств США не повышать пошлины на продукцию японского автопрома. В документе говорится лишь о том, что стороны «не будут предпринимать действия, противоречащие духу соглашения, которое основано на отношениях доверия».
Вопрос о необходимости заключения двустороннего торгового соглашения возник после того, как президент США Трамп отказался вступить в Транстихоокеанское партнерство. Переговоры начались в апреле этого года, окончательный итог был подведен на встрече лидеров двух стран в сентябре. Соглашение вступит в силу 1 января.