«Մենք պետք է հասկանանք՝ ընդհանրապես «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հեռուստամարաթոնի էությունը ո՞րն է եղել մինչեւ հիմա», այսօր՝ դեկտեմբերի 4-ին, Ազգային ժողովում խորհրդարան-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ի պատասխան «Իմ քայլը» դաշինքից Լիլիթ Ստեփանյանի՝  վերջին հեռուստամարաթոնի ընթացքում ավելի քիչ գումար հանգանակելու պատճառների մասին հարցին։
«Եղել է հետեւյալը, որ վարչահրամայական մեթոդներով գումարներ են հավաքել, գնացել են օլիգարխներից խնդրել են, մուրացել են,  սպառնացել են, տարբեր լծակներով նույն մարդկանցից 30 տարի անընդհատ փող են հավաքել, ծայրահեղ դեպքում ասել են՝ խոստացիր ուղղակի», ասել է Փաշինյանը եւ ավելացրել. «Մենք այսօր ուզում ենք համակարգ փոխել, որ «Հայաստան» համահայկական համակարգը դառնա իրոք Հայաստան համահայկական հիմնադրամ»։
Իր գոյության ողջ ընթացքում հիմնադրամը հանգանակել է 350 միլիոն դոլար, ինչը Փաշինյանը ազգային խայտառակություն է համարում. «Որովհետեւ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը եղել է նեղ շրջանակի հիմնադրամ։ Այդ նեղ շրջանակում եղել են նվիրյալ մարդիկ, որոնք անընդհատ, առանց հոգնելու ամեն տարի տվել են։ Բայց լավ, ամոթ է, ամեն տարի կարելի՞ է գնալ նույն մարդկանց մի անգամ խնդրելով, մի անգամ  աղաչելով անընդհատ գումար վերցնել։ Այս տարի զրոյական կետ է, որովհետեւ մենք հիմա ուզում ենք, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը  լինի Հայստան համահակական հիմնադրամ։ Եւ ոչ թե դրամի 90 տոկոսը տան 3, 4, 5 կամ 10 հոգի, այլ միլիոնավոր հայեր մասնակցեն այդ դրամահավաքին։ Սա առաջին գործոնը։ Երկրորդ գործոնը․ դուք գիտեք, որ հիմնադրամի երկարամյա տնօրենի նկատմամբ քրեական գործ է հարցուցված չարաշահումների, ատկատների եւ այլնի մասին։ Եւ դա շատ ծանր ընտրություն է։ Համաձայնեք՝ ոչ մի նվիրատուի համար հաճելի չէ իմանալ, որ իրենց տված գումարներից գողացել են կամ գնացել են բուքմեյքերական գրասենյակներում խաղադրույքներ են արել։ Եւ եթե հիմա դրամահավաքը ուզում են համեմատել նախորդ տարիների հետ, թող չհամեմատեն, որովհետեւ մենք զրոյից ուզում ենք ստեղծել «Հայաստան» համահայկան հիմնադրամ եւ մենք կստեղծենք», ասել է վարչապետը։
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ փորձ է արվելու ներդնել նոր բանաձեւ։  «Հիմա, հիմնադրամում մեզ պետք են ոչ թե մի քանի հայեր, որոնք մեզ կտան միլիոնավոր դոլարներ, այլ միլիոնավոր հայեր, որոնք  կտան մի քանի դոլար։ Մենք պայմանական նշաձող ենք սահմանել՝ ամիսը 22 դոլար։ Եւ այսօր «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կայքում տեղադրված է այ գործիքը, յուրաքանչյուր քաղաքացի կարող է մտնել եւ բաժանորդագրվել, որ ամիսը 22 դոլար փոխանցվի հիմնադրամին։ Եւ դա չի լինի մեկ իրադարձություն՝  մեկ երեկոյում, տարվա ընթացքում այդ պրոցեսը անընդհատ կշարունակվի», ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

We need to understand what the essence of the telethon organized by Hayastan All-Armenian Fund has been to this day. This is what Prime Minister Nikol Pashinyan said during a question-and-answer session at the National Assembly today in response to deputy of the My Step Alliance Lilit Stepanyan’s question about the reason for fewer donations made during the recent telethon.
“The Fund has collected funds through administrative and imperative methods, asked, begged and threatened oligarchs to give money and collected money from the same people for 30 consecutive years, or they have told them to simply make pledges,’ Pashinyan said, adding that the Armenian government wants to change the system and have a truly all-Armenian fund.
Pashinyan said the Fund has collected $350,000,000 throughout its existence and considered this an embarrassment. “In the past, the Hayastan All-Armenian Fund was a fund for a narrow circle of dedicated people who would constantly give money for years, but this can’t go on forever. Now we want to turn the Hayastan All-Armenian Fund into a truly all-Armenian fund. This is the first factor. The second factor is that a criminal case is instituted against the longstanding director of the Fund for misuse, rollback and other crimes. You will agree that it’s not pleasant for donators to know that their money was stolen or was used for gambling. We are going to start from scratch and create a truly all-Armenian fund, and we will,” the Prime Minister said.
According to the head of government, an attempt will be made to introduce a new formula. “Now the Fund needs millions of Armenians who will donate some money, not a couple of Armenians who will give millions of dollars. We have set the bar at $22 a month, and today, people can visit the website of the Fund and subscribe to donate $22 a month to the Fund. This will be year-long, not a telethon held once a year,” Nikol Pashinyan said.