ՀՀ Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը դեմ է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի նախաձեռնությանը, որը վերաբերում է առողջապահության համընդհանուր ապահովագրությանը եւ 6 տոկոս առողջապահական հարկ սահմանելուն:
Նա այսօր՝ դեկտեմբերի 7-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացրեց, թե ինչու են ֆինանսական բլոկը, այդ թվում ԿԲ-ն դեմ այդ նախաձեռնությանը: Նախարարը հիշեցրեց, որ հարկային օրենսգրքի փոփոխություններով նվազեցրել են ուղղակի հարկերը, մասնավորապես եկամտային հարկը եւ շարունակեց. «Ուղղակի հարկերի բեռի նվազեցման հայեցակարգը հիմնված է այն տրամաբանության վրա, որ տնտեսվարողին լրացուցիչ հնարավորություններ կտա եւ նրանք կկարողանան ազատված միջոցներով ներդրումներ կատարել, հավելյալ արժեք գեներացնել:
Իսկ հիմա կստացվի, որ մի կողմից արել են ուղղակի հարկերի բեռի նվազեցում, մյուս կողմից լրացուցիչ հարկային բեռ ենք ավելացնում: Իհարկե, այստեղ կա ընկալում, որ այդ բեռը վարձու աշխատողի բեռն է, ոչ թե տնտեսվարողի, բայց խոշոր հաշվով դա բեռ է տնտեսության վրա, որովհետեւ նույն վարձու աշխատողը եթե դրա փոխարեն լրացուցիչ միջոցներ գեներացներ, կարող է ինքը ներդրումներ կատարել թեկուզ փոքր մասնաբաժիններով: Հիմա կստացվի, որ այդ ներդրումների փոխարեն ներդրում է կատարվում առողջապահության համակարգում: Դրանով է պայմանավորված այս տեսակետը: Դրա համար կարծում ենք՝ դեռ վաղ է այդ որոշման մասին խոսել որպես արդեն կայացված որոշում: Պետք է համակողմանի քննարկման առարկա դառնա հարցը»:
Ատոմ Ջանջուղազյանի խոսքով, կան նաեւ այլ փաստարկներ, որոնք պետք է ուշադրության արժանանան. «Օրինակ, ըստ էության, առողջապահության համակարգում գնահատվում է, որ բացի պետբյուջեից կատարվող ծախսերը, մոտ երկու այդքան էլ ծախսվում է քաղաքացիների կողմից: Եթե ուշադրություն դարձնենք, քաղաքացիների վերաբերմունքն այնքան էլ բավարարված չի կարելի գնահատել, դժգոհություններն ավելի շատ են: Միգուցե պետք է քննարկել այլընտրանքային տարբերակներ, թե ինչպես այդ ծախսվող միջոցները ուղղորդել, որ հնարավոր լինի լուծել ապահովագրության խնդիրը՝ չծանրացնելով բեռը տնտեսվարողների վրա»:
Հարցին, թե իր կարծիքով որն է օպտիմալ շեմը առողջապահական հարկի, Ջանջուղազյանը պատասխանեց. «Ֆիննախի նախընտրած շեմը զրոն է, ոչ թե 3-ը կամ 6-ը: Մենք այնքան էլ վստահ չենք, որ առաջարկվող ճանապարհը կհացնի այդ արդյունքներին առանց կորուստների: Այդպիսի կարգավորումները խոշոր հաշվով, կվերածվի  պետական ֆինանսավորման համակարգի ամբողջական ֆինանսավորման: Այդ մոդելը համենայնդեպս, մեր տարածքում եղել է եւ դժվար է գնահատել որպես ամենահաջողվածը: Ըստ էության, ստացվում է, որ ամբողջությամբ պետությունն իր վրա է վերցնում առողջապահության ֆինանսավորումը, որը որակի տեսակետից կարող է դիտարկվել խնդրահարույց»:

Министр финансов Армении Атом Джанджугазян против инициативы главы Минздрава республики Арсена Торосяна касательно всеобщего медицинского страхования и установления 6%-го налога на здравоохранение. Об этом он заявил 7 декабря на встрече с журналистами.
Он рассказал о том, почему финансовый блок, в том числе Центральный банк, против данной инициативы. Министр напомнил о том, что поправками в Налоговый кодекс понизились прямые налоги, в частности подоходный налог. «Концепция снижения прямого налогового бремени основана на той логике, что представителям хозсубъектов будут предоставлены дополнительные возможности, и они смогут освобожденные средства инвестировать и генерировать дополнительную стоимость.
А так получится, что, с одной стороны, мы уменьшили прямое налоговое бремя, с другой - увеличили дополнительный налоговый груз. Конечно, здесь существует восприятие того, это бремя является грузом наемного работника, а не представителя хозсубъекта, но по большому счету это бремя на экономику, потому что тот же наемный работник, если вместо этого генерировал дополнительные средства, то мог бы сам вкладывать деньги, пусть даже в небольших долях. Сейчас же получается, что вместо этих инвестиций вложение будет в систему здравоохранения. Мы думаем, что пока рано говорить об этом решении, как о уже состоявшемся. Вопрос должен стать предметом всестороннего обсуждения», - заявил Джанджугазян.
По его словам, есть и другие аргументы, на которые также надо обратить внимание. «Например, в системе здравоохранения, по существу, оценивается и то, что, помимо расходов, совершаемых из госбюджета, сами граждане тратят примерно в два раза больше этого. Отношение граждан же нельзя назвать удовлетворительным, недовольства больше. Может надо обсудить альтернативные варианты, как сопроводить эти расходуемые суммы, чтоб можно было решить вопрос страхования, не взваливая этот груз на представителей хозсубъектов», - заявил министр.
На вопрос, а каков, на ваш взгляд, оптимальный порог налога на здравоохранение, он ответил: «Предпочитаемый нами порог нулевой, а не 3 или 6%. Мы не настолько уверены в том, что этим путем можно добиться результатов без потерь. Такие регулирования по большому счету преобразуются в полное финансирование системы за счет государственного финансирования. Такая модель была на нашей территории, и ее трудно назвать самой удачной. По существу, получается, что государство полностью берет на себя финансирование здравоохранения, что с точки зрения качества можно считать спорным».