Կիրակի Ալժիրի գլխավոր դատախազությունը պահանջել է 20 տարի ժամեկտով ազատազրկել կառավարության երկու նախկին ղեկավարներին՝ Ահմեդ Ույախիին ու Աբդելմակեք Սակյալին, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
Նախկին վարչապետները մեղադրվում են միջոցների յուրացման եւ իրենց մտերիմ գործարարներին անօրինաբար արտոնություններ տրամադրելու մեջ: Բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ դավարարությունն արդեն անվանել են «պատմական»:
Բացի այդ, գլխավոր դատախազությունը պահանջել է 15 տարի ժամկետով բանտարկել արդյունաբերության նախկին նախարարներ Յուսեֆ Յուսֆիին ու Մահջուբա Բիդեին, ինչպես նաեւ եւս մեկ արդյունաբերության նախկին նախարար Աբդուսալյամ Բուշարիբին 20 տարի ժամկետով:
Նշվում է, որ Յուսֆին մեղադրվել է գործարքներ եւ պայմանագրեր կնքելու մեջ, որոնք հակասում են Ալժիրի օրենսդրությանը: Հաղորդվում է նաեւ, որ նրան մեղադրում են պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու եւ պետական միջոցները յուրացնելու մեջ:
Բացի այդ, մեղադրական կողմը պահանջել է 10 տարով ազատազրկել տրանսպորտի նախկին նախարարին եւ Բումերդես վիլայեթի նահանգապետին:
Ալժիրի նախկին նախագահ Աբդելազիզ Բութեֆլիքի ժամանակաշրջանի իշխող էլիտայի մի շարք բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ բախվել են դատական հետապնդման հետ այս տարի ապրիլին նախագահի հրաժարականից հետո: Այսպես, ռազմական դատարանը վճռել է կալանել նախկին նախագահի կրտսեր եղբայր Սայիդ Բութեֆլիքին, որը համարվում էր նրա առաջին խորհրդականը, ինչպես նաեւ Ալժիրի անվտանգության ուժերի նախկին համակարգող գեներալ-մայոր Օսման Տարտագին եւ հետախուզության ու անվտանգության դեպարտամենտի նախկին ղեկավար գեներալ Մուհամեդ Մեդյենին:

Генеральная прокуратура Алжира в воскресенье потребовала тюремного заключения сроком на 20 лет для двух бывших глав правительства Ахмеда Уяхъи и Абдельмалека Салляля, передает  РИА Новости.
Экс-премьеров обвиняют в растрате и незаконном предоставлении льгот приближенным к ним бизнесменам. Судебный процесс над чиновниками уже назвали историческим.
Кроме этого, генеральная прокуратура потребовала заключить в тюрьму на 15 лет экс-министров промышленности Юсефа Юсфи и Махджуба Бидде, а еще одного экс-министра промышленности Абдусаляма Бушариба - на 20 лет.
Отмечается, что Юсфи предъявлено обвинение в заключении сделок и контрактов, противоречащих алжирскому законодательству. Также сообщается, что его обвиняют в злоупотреблении служебным положением и растрате государственных средств.
Кроме того, обвинение потребовало заключить под стражу на 10 лет экс-министра транспорта и губернатора вилайета Бумердес.
Ряд высокопоставленных представителей правящей элиты в Алжире времен экс-президента Абдельазиза Бутефлики столкнулись с судебным преследованием после его отставки в начале апреля этого года. Так, военный трибунал постановил взять под стражу младшего брата экс-президента Саида Бутефлику, который считался его ближайшим советником, а также бывшего координатора сил безопасности Алжира генерал-майора Османа Тартага и экс-руководителя департамента разведки и безопасности генерала Мухаммеда Медьена.